Wyślij / drukuj

DOJRZEWANIE
Jest to całość przemian, jakim podlega Organizm dziecka, przeobrażając się w Organizm osoby dorosłej. Zmiany te zachodzą jednocześnie w budowie zewnętrznej i wewnętrznej. W przypadku zmian wewnętrznych organizmu, wywołane jest to tzw. gra hormonów, które uaktywnia przysadka mózgowa i Układ rozrodczy człowieka. Pod wpływem hormonów płciowych Gruczoły rozrodcze zaczynają produkować komórki rozrodcze (plemniki i komórki jajowe), Człowiek Staje się zdolny do podjęcia aktywności seksualnej (dojrzałość seksualna) oraz do rozmnażania (dojrzałość rozrodcza). Osiągniecie tej zdolności jest jednak wyznacznikiem tylko dojrzałości seksualnej i płciowej.
Samo Dojrzewanie biologiczne polega na zmianach w budowie zewnętrznej człowieka. Gwałtownemu wzrostowi ciała towarzyszy także powiększenie się narządów wewnętrznych: serca, płuc, nerek. Zostaje zakończone, gdy wszystkie narządy i układy są w pełni rozwinięte - dojrzałość cielesna.

Dziewczęta.

Jednym z głównych objawów dojrzewania biologicznego u dziewcząt jest pojawienie pierwszej miesiączki (menarche). Jest to wielkie wydarzenie w życiu każdej młodej kobiety. Jednak nie oznacza jeszcze dojrzałości rozrodczej. W wyniku działania żeńskich hormonów płciowych (estrogeny) na narządy rodne dochodzi do cyklicznych krwawień zwanych Menstruacja (miesiączka). Z początku są to cykle nieregularne i bezowulacyjne, gdyż poziom hormonów produkowanych przez przysadkę i Jajniki jest zbyt niski. Jest to jednak oznaka poważnych zmian zachodzących w organizmie dziewczyny oraz Sygnał, ze w przyszłości będzie mogła Rodzic dzieci. Z nadejściem pierwszej miesiączki zmienia się sylwetka: nabrzmiewają Piersi, przybywa centymetrów w okolicy bioder i pośladków. Zmienia się Metabolizm (przemiana materii) - sposób zużycia przez Organizm kalorii pobieranych z pokarmu.
Średnio w warunkach polskich Miesiączka pojawia się około 13 roku życia. Około 16 ustalają się już cykle normalne, owulacyjne - jednak nie jest to reguła.
W okresie dojrzewania Estrogeny wyraźnie pobudzają rozwój kobiecych cielesnych Cech płciowych. Dziewczęta coraz bardziej swoja budowa przypominają dorosła kobietę. Istotnymi problemami w tym czasie są przetłuszczające się Włosy i cera (trądzik), szybki wzrost ciała, zmiana proporcji w budowie zewnętrznej, nadmierne Pocenie się, męczliwość. Pojawiają się kompleksy związane ze zbyt dużymi lub małymi piersiami, owłosieniem. Dziewczęta często porównują siebie z rówieśnicami często nie zdając sobie sprawy z tego, ze każdy dojrzewa inaczej, w różnym tempie i czasie. W różnym stopniu trudności stwarzają problemy natury psychicznej: labilność (zmienność) nastrojów, rozdrażnienie, nadmierna Wrażliwość, uczuciowość.

Chłopcy.

U chłopców z burzą hormonalną wiążą się polucje (zmazy nocne). Jest to Proces naturalny, oznaka zmian zachodzących w organizmie, samoistne oczyszczanie się narządów płciowych. Nastręcza jednak wśród chłopców wiele obaw i lęków.
W Polsce pierwsze wytryski nasienia (polucje) pojawiają się średnio około 14 roku życia. Jednocześnie nagły Skok pokwitaniowy (szybki wzrost ciała), kłopoty z cera, kompleksy związane z budowa członka przysparzają chłopcom problemów i kompleksów. W tym czasie, podobnie jak u dziewcząt, Hormony działają nie tylko na narządy płciowe, ale i na cały Ustrój, modelując jego sylwetkę, siłę mięśni, Rodzaj owłosienia i inne tzw. trzeciorzędne cechy płciowe. U niektórych chłopców pod wpływem zaburzeń hormonalnych mogą powiększyć się piersi. Proces ten zwany Ginekomastia z Reguły ustępuje po osiągnięciu dojrzałości. Hormony działają także na psychikę, zwiększając u chłopców Wrażliwość na Bodźce erotyczne.
Z dojrzewaniem biologicznym chłopców ściśle wiąże się zmiana głosu - mutacja. Na skutek powiększania się krtani i rozrostu strun głosowych Głos zmienia barwę na głębszą. Towarzyszą temu momenty załamywania się głosu. Jest to objaw naturalny i po ukształtowaniu krtani w zupełności zanika.
W tym czasie i wcześniej mogą mieć miejsce próby onanizmu - które zwykle po niezbyt długim czasie bywają porzucane. Kontynuowanie onanizmu dłużej nie jest dobre, bardzo wyczerpuje fizycznie i psychicznie, wpływając niekorzystnie na rozwój młodzieży. Wskazane jest w tym okresie uprawianie sportów i unikanie podniecających obrazów i sytuacji. Młodzi Ludzie w tym czasie są bardzo wpływowi i mogą ulec wykorzystującym ich Nieświadomość i podatność na seks
rozmaitym zdeprawowanym osobnikom, przed którymi należy przestrzegać szerokim uświadamianiem i oświatą seksualną. Wczesne podejmowanie współżycia seksualnego jest także bardzo niewskazane. Należy skupić się na pracy nad swoim wykształceniem i kształtowaniem prawidłowej osobowości i silnej woli.
Prace i materiały o pododbnej tematyce
  1. Botanika
  2. Anoreksja, bulimia.
  3. ptaki
  4. Gruczoły dokrewne i hormony
  5. dendrologia
Portal Zgapa.pl nie jest odpowiedzialny za treści materiałów w tym także komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.
Inne Wypracowania znajdziesz na tej stronie