Wyślij / drukuj

Uklad moczowy czlowieka sklada sie z:
- nerek
- moczowodów
- pecherza moczowego
- cewki moczowej

Mocz powstaje w nerkach. Z nerek moczowodami odprowadzany jest do pęcherza moczowego. Ośrodek regulujący skurcz pęcherza moczowego i wydalanie moczu znajduje sie w cześci krzyzowej rdzenia kręgowego.

Nerka zbudowana jest z ogromnej ilości bo okolo 1,5 mln. mikroskopijnych elementów- zwanych nefronami. Calkowita powierzchnia filtracyjna wszystkich nefronów obydwu nerek wynosi 2m2. Nerki , a wlaściwie klebki nerkowe przefiltrowują w ciągu doby ok. 2 tys. l. krwi. Dzieki ukladowi moczowemu wydalane są substancje zbedne lub szkodliwe , oraz te , które w danej chwili wystepują w organizmie w nadmiarze. Wydalanie nerkowe polega na usuwaniu z moczem koncowych produktów przemiany materii (mocznik, kwas moczowy, keratynina). nerki spelniają równiez role regulacyjną polegającą na zdolno?ci do utrzymania w organizmie wody i substancji w niej rozpuszczonych w ilościach gwarantujących optymalny sklad i objetość plynów ustrojowych. Od nerek w znacznym stopniu zalezy sklad krwi krązącej oraz sklad plynu tkankowego i śródkomórkowego . Nerki mają równiez wplyw na wysokość ciśnienia tetniczego krwi. Nerka jest narządem parzystym w ksztalcie ziarna fasoli. Wazy ok. 160g. Polozone są na tylniej ścianie jamy brzusznej, po obydwu stronach kregoslupa ledzwiowego

Moczowód - odprowadza mocz z miedniczek nerkowych do pecherza moczowego. Moczowód jest rozciągliwym przewodem dlugości ok. 30 cm. i ?rednicy ok. 0,8cm.

Pecherz moczowy to kulisty zbiornik moczu o pojemności od 0.3l do 0,6l. Znajduje sie w miednicy mniejszej. Sklada sie z dna trzonu i szczytu. Pusty ma ksztalt miski a pelny jest kulisty.

Cewka moczowa wychodzi z najnizej polozonej cześci pecherza. polączenie cewki moczowej z pecherzem jest otoczone okreznymi wlóknami mie?niowymi stanowiącymi zwieracz kontrolujący opróznienie pecherza moczowego. Cewka moczowa u mezczyzn i u kobiet ma odmienną budowe.

Znaczenie ukladu moczowego dla czlowieka jest ogromne.Wyłączenie funkcjonowania tego ukladu prowadzi do cieżkich zaburzen w organizmie, a w rezultacie do śmierci.

Portal Zgapa.pl nie jest odpowiedzialny za treści materiałów w tym także komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.
Inne Wypracowania znajdziesz na tej stronie