Czytaj więcej"/> Drukuj
Znaczy Kapitan to tytuł książki pióra Karola Olgierda Borchardta opublikowanej w 1960, poświęconej słynnemu kapitanowi żeglugi wielkiej Mamertowi Stankiewiczowi.
Autor opisał w niej swoją służbę na przedwojennych polskich żaglowcach szkolnych "Lwowie" i "Darze Pomorza". Książka wzbogacona jest licznymi zdjęciami, które pozwalają odbyć tę morską podróż wraz z autorem. Ponadto autor, jako jeden z pierwszych marynarzy wykształconych po odzyskaniu niepodległości, opisuje trudną drogę Polski do bycia państwem morskim i problemy integracji pozaborowej. Wiele miejsca poświęca postaciom tamtych czasów związanych z morzem i relacjom między nimi.
W kolejnych rozdziałach opisuje statki, na których przyszło mu pełnić służbę – "Polonię" i "Piłsudskiego". Opisuje także ciekawsze rejsy oraz swoją pracę przy szkoleniu młodej kadry marynarki. Przez całą treść przewija się postać Mamerta Stankiewicza, który dla autora był niedoścignionym wzorem.
Osobne rozdziały Borchardt poświęca wojennym losom polskiej marynarki, a szczególnie ludziom morza, pragnącym służyć ojczyźnie.
Książka uchodzi za kultową wśród polskich żeglarzy, stanowiąc jedną z najważniejszych pozycji polskiej literatury marynistycznej.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-29 02:53:33