Czytaj więcej"/> Drukuj
Ziemniak
Ziemniak -
Systematyka
Klasa:dwuliścienne
Rząd:psiankowce
Rodzina: psiankowate
Rodzaj: psianka
Gatunek : ziemniak
Nazwa systematyczna

Solanum tuberosum L.

Ziemniak (Solanum tuberosum L.) - bylina należąca do rodziny psiankowatych pochodząca z Andów i wyspy Chiloe. Obecnie jako roślina uprawna kosmopolita.

Charakterystyka

Łodyga: Gruba, mięsista, do 100 cm wysokości, wykształca rozgałęzione kłącza (stolony) z podziemnymi bulwami bogatymi w skrobię. Łodyga jest pokryta przylegającymi włoskami.
Liście: Przerywanopierzaste, u nasady łatki jajowate lub sercowate.
Ziemniak -
Kwiaty: O zrośniętych płatkach i 5 łatkach, średnicy do 3 - 4 cm, barwy białej, różowej, błękitnej lub fioletowej. Zebrane w dwuszypułowe, pozornie szczytowe skrętki.
Owoce: Zielone jagody
Uprawa: Najwięksi producenci ziemniaków na świecie to Chiny, Rosja i Polska. W obszarach upraw zajmujemy trzecie, a w produkcji bulw drugie miejsce. Roczne zbiory ziemniaka w Polsce to ok. 13,5 - 15,5 mln ton. W Polsce obszar upraw szacuje się na 790 tys. hektarów.
Historia uprawy: Pierwsze uprawy ziemniaka pojawiły się w czasach prehistorycznych w Ameryce Południowej. Do Europy ziemniaki dotarły w XVI wieku, a rozpowszechniły się w XVII w. W XVII i XVIII wieku traktowane były również jako roślina ozdobna. W części Europy, po zauważeniu, że jest bardzo wydajną rośliną uprawną wprowadzano do uprawy odgórnymi zarządzenami (Frederyk II Wielki w Prusach i Piotr I Wielki w Rosji). Wykorzystanie ziemniaków znacznie wzrosło po opracowaniu techniki ich magazynowania w kopcach, w których dają się przechowywać aż do wiosny następnego roku.

Zastosowanie

Ziemniak -
Odmiany
Istnieje wiele odmian ziemniaka
Inne nazwy
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-26 16:49:26