Czytaj więcej"/> Drukuj

Zachodni Brzeg Jordanu (dawna nazwa Cisjordania, Przedjordania) - część autonomii palestyńskej okupowana przez Izrael obejmująca obszar historycznych krain Judei i Samarii na zachód od doliny rzeki Jordan.
Powierzchnia: 5800 km2
Ludność: 1,3 mln Palestyńczyków i 200 tys. Żydów zamieszkujących 141 kolonii pobudowanych przez okupacyjne władze Izraela wbrew rezolucji ONZ.
Najważniejsze miasta: Jerycho, Betlejem, Dżanin, Nablus, Ram Allah i Hebron.
Obszar ten w latach 1920-48 stanowił część brytyjskiego mandatu Palestyny. Po podziale Palestyny na terytoria żydowskie i arabskie znalazł się w obszarze arabskim. W wyniku pierwszej wojny izraelsko-arabskiej po ogłoszeniu niepodległości Izraela włączony został do Jordanii. Po wojnie sześciodniowej w 1967 włączony do Izraela. Od 1988 roku po proklamowaniu państwa palestyńskiego Jordania formalnie zrzekła się praw do tego terytorium.
W 1994 roku Palestyńczycy z Jerycha i otaczającego je obszaru (ok. 60 km2) uzyskali autonomię (w ramach palestyńskiej autonomii w okręgu Gazy i mieście Jerycho). W 1995 roku nastąpiło rozszerzenie autonomii na dalsze obszary Zachodniego Brzegu Jordanu.
Na tych obszarach obecnie toczą się zamieszki i walki Intifady między nieregularnymi, często uznawanymi za terrorystyczne organizacjami palestyńskimi a armią izraelską.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-08-15 19:26:47