Czytaj więcej"/> Drukuj
Wzgórze Świątynne (arab. Haram esz-Szarif) to znajdujący się w centrum Jerozolimy jeden z największych obszarów sakralnych na świecie. W starożytności na jego terenie znajdowała się żydowska Świątynia. Obecnie na wzgórzu są święte dla muzułmanów Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa.

Ogólna charakterystyka

Całość wzgórza jest ogrodzona wysokim mur z piętnastoma bramami i zajmuje jedną szóstą część powierzchni Starej Jerozolimy (145 tysięcy metrów kwadratowych). Na jerozolimskiej starówce znajdują się miejsca uznane za święte przez żydów, muzułmanów i chrześcijan. Główny spór palestyńsko-żydowski dotyczy właśnie Wzgórza Świątynnego znajdującego się we wschodniej części Jerozolimy.
Długo wierzono, że wzgórze jest centrum nie tylko Jerozolimy, ale i świata. Widok z tego miejsca zdaje się potwierdzać tę teorię. Z jednej strony Góra Oliwna przyozdobiona chrześcijańskimi świątyniami kilku wyznań, z drugiej skłębione przy wąskich uliczkach szare domy muzułmańsko-żydowsko-chrześcijańskiego miasta.
Dla laickich Żydów, Wzgórze Świątynne jest znaczącym symbolem narodowym. Przejęcie podczas wojny sześciodniowej w roku 1967 Ściany Płaczu było wielkim narodowym osiągnięciem nawet dla niereligijnych mieszkańców Izraela.
W bezpośredniej styczności z Wzgórzem Świątynnym znajdują się także święte miejsca dla chrześcijan. Wśród nich można wyróżnić: Bazylikę Grobu Świętego, Kościół Świętego Jana Chrzciciela oraz Via Dolorosa.
Kiedy w Palestynie było spokojniej, wzgórze odwiedzały tysiące gości.

Historia

W czasach biblijnych wzgórze nosiło nazwę Moria. Na nim biblijny Abraham chciał złożyć w ofierze swojego syna Izaaka. Żydzi zbudowali tam swoją Świątynię, zburzona przez Rzymian w 70 r. Jej pozostałością jest Ściana Płaczu, przed którą codziennie modlą się Żydzi.
Uważa się dość powszechnie, że chrześcijanie w okresie rzymsko-bizantyńskim nie bardzo interesowali się Wzgórzem Świątynnym.
W VII wieku Jerozolima i Wzgórze Świątynne wpadły w ręce muzułmanów. Na wzgórzu stanęły wówczas Meczet Al-Aksa (który został raczej rozbudowany z chrześcijańskiej bazyliki) i Kopuła na Skale.
Wzgórze kontrolują dziś palestyńscy muzułmanie. Jest ono po Mekce i Medynie trzecim pod względem ważności miejscem świętym islamu. Ma głębokie religijne i polityczne znaczenie dla Palestyńczyków i muzułmanów na całym świecie. Dla Palestyńczyków ich przyszła stolica we wschodniej Jerozolimie stanowi fundamentalną część ich przyszłego państwa.

Najważniejsze miejsca

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-10 22:07:43