Czytaj więcej"/> Drukuj
Wyspa_Kangura -
Wyspa Kangura (ang. Kangaroo Island) jest trzecią co do wielkości australijską wyspą (po Tasmanii i Melville Island). Położona jest 112 km na południowy-wschód od Adelajdy, przy wejściu do zatoki St. Vincent, 13 km od przyladka Jervis, przy samym końcu półwyspu Fleurie w Australii Południowej.

Podstawowe fakty o wyspie

Wyspa_Kangura -

Geografia

Wyspa ma 145 km długości i pomiędzy 900 m, a 57 km szerokości, jej łączny obszar to 4.405 km2. Łączna długość wybrzeża to około 509 km, a najwyższa góra na wyspie wznosi się na wysokość 307 m nad poziomem morza.

Klimat

Zima w miesiącach od czerwca do września jest chłodna z częstymi opadami deszczu, lato jest zazwyczaj ciepłe i suche. Maksymalne temperatury w lecie bardzo rzadko przekraczają 35°C. Przeciętna temperatura w sierpniu waha się pomiędzy 13°C, a 16°C, a w lutym, najgorętszym miesiącu roku, pomiędzy 20°C, a 25°C. 2/3 opadów deszczu przypada na miesiące pomiędzy majem i wrześniem, roczne opady deszczu na wyspie wahają się od 450 mm przy Kingscote do 700 mm przy Cape du Couedic. Najwilgotniejszym miesiącem jest lipiec

Ludność i ekonomia

Na wyspie mieszka na stałe około 4 100 mieszkańców, z czego około 1 400 w Kingscote (1991). Ekonomia opiera się głównie na rolnictwie (wyrób win, miodu, zboża, wełny i mięsa), rybołówstwie i turystyce. Na Wyspie Kangura produkowany jest słynny na całą Australię miód.

Fauna i flora

Ponad połowa wyspy jest ciągle pokryta oryginalnym buszem, około 1/3 z tego zawarta jest w parkach narodowych i krajobrazowych. Główne obszary chronione w ten sposób to: Ponieważ wyspa oddzielona jest od głównego kontynentu australijskiego, na wyspie nie ma wprowadzonych tam przez europejczyków lisów i królików. Na wyspie występuje kilka gatunków zwierząt, które są dla niej unikalne, są to odmiany kangurów, possumów, fok, jeży, żab i nietoperzy. "Misie" Koala zostały tu sprowadzone przez kolonistów i ponieważ podlegają całkowitej ochronie, zaczęły zagrażać stabilności lokalnego ekostystemu i część z nich jest corocznie odsyłana w inne miejsca w Australii.

Turystyka

Wyspa Kangura jest bardzo popularnym miejscem wycieczek, nie tylko dla turystów z zagranicy i innych stanów ale także dla mieszkańców Adelajdy. Głowna Tourist Information informacja turystyczna znajduje się w Penneshaw i otwarta jest 7 dni w tygodniu.

Najpopularniejsze atrakcje

Wyspa_Kangura -
Najpopularniejsze atrakcje turystyczne na wyspie to:

Ograniczenia i zakazy

Obowiązuje całkowity zakaz sprowadzania na wyspę nowych gatunków roślin i zwierząt obcych dla ekosystemu, których wprowadzenie mogłoby go naruszyć. Na wyspę nie wolno sprowadzać pszczół, miodu ani żadnych produktów miodowych.

Transport.

Na wyspę można dostać się drogą powietrzną (lot z Adelajdy trwa około 30 minut) lub morską – promem z Cape Jervis do Penneshaw (około 50 minut) lub z Wirrina do Kingscote (około 90 minut).

Historia wyspy

Wyspa Kangura została odłączona od Australii około 10.000 lat temu po podniesieniu się poziomu morza. Aborygeni zamieszkiwali wyspę od przynajmniej 11.000 tysięcy lat, ale z nieznanych podwodów zniknęli około roku 200 p.n.e. Istnieje wiele teorii na ten temat, najbardziej popularne z nich to wybuch epidemii, wyniszczająca wojna lub zmiana klimatu. W 1802 roku odkrywca Matthew Flinders nazwał nowoodkrytą ziemię "Kangaroo" Island. Flinders wylądował na wyspie na północnym wybrzeżu w okolicach przylądka Dudley. Największym miastem na wyspie jest Kingscote, oryginalnie założone 27 lipca 1836 roku, była to pierwsza oficjalna kolonia w Australii Południowej.

Temperatura i pogoda

Strona australijskiego biura meteorologii z informacjami o pogodzie na Kangaroo Island
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-26 05:19:11