Czytaj więcej"/> Drukuj
Wyżyna Meksykańska, Gran Altiplanicie Mexicana, śródgórska wyżyna w południowej części kontynentu,położona na terytorium Meksyku i południowo-zachodniej części Stanów zjednoczonych, pomiędzy Sierra Madre Zachodnim i Sierra Madre Wschodnim. Od południa wyżynę zamyka Kordyliera Wulkaniczna. Powierzchnia. ok. 1,2 mln km².
Region składa się z :

Klimat

Zwrotnikowy kontynentalny suchy. Na północy bardzo suchy ( roczna suma opadów ,300 mm ). Na południu z uwagi na wyższe położenie bardziej wilgotny ( r.s.opadów 1000 mm ).

Wody

Obszar jest częściowo bezodpływowy, częciowo zaś odwadniany – na północy ku wschodowi przez Rio Grande i jego dopływy, na południu ku zachodowi przez Rio Grande de Santiago. Inne większe rzeki to: Conchos i Lerma. Jeziora tektoniczne z największym jeziorem Chapala.

Roślinność

W północnej części półpustynna i pustynna: skrajnie suchoroślowe krzewy, jukki, kaktusy, agawy. Po deszczach rozwijają się obficie efemeryczne trawy i inne rośliny zielne. W południowej części pierwotna roślinność została zastąpiona przez uprawy rolne . Lasy występują w górach (do 2800 m dębowe i dębowo-sosnowe, wyżej jodłowo-sosnowe), powyżej 3800 m piętro hal wysokogórskich.

Złoża mineralne

W Mesie Centralnej leżą największe miasta Meksyku : Meksyk, Puebla, Guadalajara.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-26 05:18:37