Czytaj więcej"/> Drukuj
Waszyngton (ang. Washington D.C., District of Columbia) - stolica Stanów Zjednoczonych. Położony jest pomiędzy stanami Maryland i Wirginia, na lewym brzegu rzeki Potomac, przy ujściu rzeki Anacostia, z którą uchodzą wspólnie do zatoki Chesapeake.
Liczba mieszkańców: 572 tys. (w r. 2000). Jest częścią obszaru metropolitalnego Waszyngton-Baltimore, który ma 7,6 mln mieszkańcow (2000).
Miasto zostało założone ustawą Kongresu w 1790 roku w centrum utworzonego tym samym aktem prawnym Dystryktu Kolumbii (District of Columbia). Zostało nazwane na cześć Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta USA. Waszyngton jest zazwyczaj nazywany przez jego mieszkańców DC albo The District, gdyż obecnie miasto całkowicie wypełnia Dystrykt Kolumbii. Z tego też powodu nie ma oddzielnych szczebli władzy na poziomie dystryktu i miasta. Jedyny samorząd lokalny to Government of the District of Columbia, kierowany przez burmistrza Dystryktu Kolumbii, którym obecnie jest Anthony Williams.
Dystrykt Kolumbii to wydzielony okręg stołeczny. Nie jest częścią żadnego z amerykańskich stanów, jest za to rządzony ze szczebla federalnego, z pewną ograniczoną formą samorządu lokalnego. Na początku dystrykt został wytyczony w kształcie kwadratu o powierzchni 100 mil kwadratowych. Mniej więcej w środku tego kwadratu znalazły się główne budynki rządowe. Na obszerze dystryktu znajdowało się miasteczko Waszyngton - stolica Stanów Zjednoczonych, i wcześniej istniejące miasteczka Georgetown i Alexandria. W 1846 część na południowo-zachodnim brzegu rzeki Potomac, w tym miasto Alexandria, została odłączona od dystryktu i zwrócona stanowi Wirginia, zmniejszając powierzchnię dystryktu do 61 mil kwadratowych. W 1878 Georgetown stało się częścią Waszyngtonu i tym samym miasto wypełniło całkowicie granice dystryktu (aczkolwiek Georgetown działało jak samodzielne miasto do 1895).

Historia

Waszyngton_(stolica_Stanów_Zjednoczonych) -

Najważniejsze informacje Pensylvannia Avenue łączy centralne miejsca w Waszyngtonie:

Zabytki i atrakcje turystyczne

Waszyngton jest miejscowością o historycznym znaczeniu, która ściśle jest związana z historią Stanów Zjednoczonych.
W odróżnieniu od większości amerykańskich miast w Waszyngtonie nie ma drapaczy chmur, konieczność utrzymania niskiej zabudowy ustalono już na początku XX wieku.
W stolicy USA mieści się wiele ważnych i prestiżowych instutucji: Świątynie: Znane waszyngtońskie muzea: Pomniki: Inne: Po drugiej stronie rzeki Potomac w stanie Wirginia znajduje się cmentarz Arlington z grobem nieznanego żołnierza.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-04-09 22:42:18