Czytaj więcej"/> Drukuj
Wałbrzych (niem. Waldenburg) miasto powiatowe w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim. Miasto leży nad rzeką Pełcznicą, w Górach Wałbrzyskich (Sudety Środkowe).
br />

Historia

Wałbrzych powstał jako osada słowiańska, której mieszkańcy zajmowali się myśliwstwem i bartnictwem, później także rolnictwem. Prawdopodobna pierwotna nazwa miasta to Lasogród. Prawa miejskie uzyskał w 1426. Wydobycie węgla kamiennego od 1561 do lat 1990. W 1885 roku Wałbrzych miał ok. 13.000 mieszkańców.

Gospodarka

Wałbrzych jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i naukowym regionu. Rozwinięty jest przemysł budowlany, metalowy, elektroniczny, szklarski, chemiczny, włókienniczy, odzieżowy, spożywczy. Szczególnie rozwinięty jest przemysł ceramiczny (fabryki porcelany: Książ, Wałbrzych, Krzysztof, fabryka Cersanit), oraz przemysł motoryzacyjny (fabryki: Toyota, Takata-Petri, Grossman, Faurecia).
Dawniej Wałbrzych był dużym ośrodkiem wydobycia i przetwórstwa węgla kamiennego. W Wałbrzychu działały trzy duże kopalnie węgla kamiennego (Wałbrzych, Victoria, Thorez). Ostatnia kopalnie zamknięto w połowie lat 90-tych. Obecnie działa jedynie jedna koksownia.

Edukacja i kultura

Na terenie Wałbrzycha działają 22 szkoły podstawowe, 18 gimnazjów oraz 21 szkół średnich. W Wałbrzychu znajdują się siedziby lub filie sześciu uczelni wyższych: Filia Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu, Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu, Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu Wałbrzyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości, Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie, Instytut Pedagogiki w Wałbrzychu, Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Bydgoszczy, Wydział Matematyki i Techniki W sumie w Wałbrzychu studiuje ponad 8 800 osób.
Wałbrzych jest siedzibą: Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego, Teatru Lalki i Aktora, Filharmonii Sudeckiej, Muzeum Okręgowego (i jego oddziału: Muzeum Przemysłu i Techniki), Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA “Zamek Książ” i „Galerii Pod Atlantami”.

Transport

Wałbrzych jest węzłem drogowym i kolejowym. Przez Wałbrzych prowadzi droga i linia kolejowa do przejścia z Czechami w Golinsku. Wałbrzych jest połączony koleją z trzema miastami: Wrocławiem , Jelenia Górą i Kłodzkiem

Dzielnice

Biały Kamień, Centrum zwane też Śródmieściem, Gaj, Glinik, Glinik Stary, Kamieńsk, Konradów, Kozice, Książ, Kuźnice Świdnickie, Lubiechów, Nowe Miasto, Piaskowa Góra, Podgórze, Podzamcze, Poniatów, Rusinowa, Sobięcin, Stary Zdrój, Szczawienko.
Wałbrzych -

Zabytki

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-28 06:22:10