Czytaj więcej"/> Drukuj
Władca Pierścieni (tytuł oryginału: The Lord of the Rings) to powieść fantasy J.R.R. Tolkiena, dziejąca się w jego fikcyjnym świecie zwanym Śródziemiem. Jest ona kontynuacją innej opowieści tego autora zatytułowanej Hobbit, czyli tam i z powrotem. Władca Pierścieni jest często nazywany trylogią, choć nią nie jest. Najczęściej wydawany w trzech tomach tylko ze względu na swoją dużą objętość. Powieść składa się z sześciu części:
Tom I – Drużyna Pierścienia (The Fellowship of the Ring)
1. Powrót cienia (Return of the Shadow)
2. Drużyna Pierścienia (The Fellowship of the Ring).
Tom II – Dwie wieże (The Two Towers)
3. Zdrada Isengardu (The Treason of Isengard)
4. Podróż do Mordoru (The Journey to Mordor)
Tom III – Powrót króla (The Return of the King)
5. Wojna o Pierścień (The War of the Ring)
6. Powrót króla (The Return of the King).

Pisaną przez wiele lat (m.in. w czasie Druga wojna światowa|II wojny światowej
) książkę wydano w Wielkiej Brytanii w latach 1954-55. W połowie lat 60. Władca Pierścieni stał się fenomenem wydawnicznym w krajach anglosaskich, a następnie na całym świecie. Książkę przetłumaczono na dziesiątki języków. Sukces książki spowodował gigantyczny rozwój gatunku fantasy, ale mimo tysięcy książek Władca Pierścieni wciąż pozostaje najbardziej cenioną pozycją tego gatunku literackiego.
Treścią książki jest próba zniszczenia Pierścienia, w którym zawarta jest moc zła. Czyn ten ma umożliwić pokonanie Saurona, czyli tytułowego Władcy Pierścieni.

Adaptacje

Władca Pierścieni został sfilmowany dwa razy. W latach 1977-1979 firma Warner Brothers podjęła próbę ekranizacji książki w postaci filmu animowanego (przeniesienia powieści na ekran podjął się znany twórca animacji filmowych Ralph Bakshi, ale wskutek miernego powodzenia pierwszej części filmu, obejmującej ok. półtora tomu powieści, ekranizacja nie została ukończona).
Największym problemem z ekranizacją filmu było dobre przedstawienie świata opisanego przez Tolkiena. Dopiero pojawienie się rozwiniętej grafiki komputerowej pozwoliło na nakręcenie filmu z prawdziwego zdarzenia. Kolejne części tego trzytomowego eposu ukazały się w kinach, w około rocznych odstępach, w 2001, 2002, i 2003 roku bijąc rekordy oglądalności. W 2001 roku (w Polsce w lutym 2002) na ekrany wszedł wyreżyserowany przez Petera Jacksona film Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia. Kolejna część – Dwie wieże, ukazała się w 2002 (w Polsce w styczniu 2003). Ostatnia – Powrót króla, weszła na ekrany 16 grudnia 2003 (w Polsce 1 stycznia 2004). Film spotkał się z mieszanymi uczuciami. Wielu miłośników powieści Tolkiena ma jego twórcom za złe zmiany w scenariuszu, ale wielu innych chwali go za oddanie tolkienowskiego klimatu.
Radio BBC wyprodukowało w oparciu o Władcę Pierścieni kilka słuchowisk radiowych.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-28 05:08:42