Czytaj więcej"/> Drukuj
Verner_von_Heidenstam -
Carl Gustaf Verner von Heidenstam (6 lipca 1859 - 20 maja 1940) - szwedzki poeta i prozaik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1916.

Biografia

Verner von Heidenstam urodził się jako potomek starej szlacheckiej rodziny w Olshammar (Örebro) w 1859 roku. Studiował malarstwo w Paryżu i Rzymie. Po zakończeniu studiów udał się w dłuższą podróż w celu poznania świata. Wyprawa ta obejmowała oprócz typowych celów we Francji i Włoszech także Szwajcarię i kraje Wschodu.
W roku 1912 został wybrany na członka Akademii Szwedzkiej. Był też jednym z założycieli szwedzkiego dziennika Svenska Dagbladed.
W roku 1916 Heidenstam otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury "w uznaniu jego znaczenia jako wiodącego reprezentanta nowej ery w literaturze". Na uznanie to zasłużył on przede wszystkim swoim cyklem epickim Karolińczycy z lat 1897-98. Cykl ten jest jeszcze dziś jego najbardziej znanym dziełem.
Swoimi utworami literackimi Verner von Heidenstam wpłynął na rozwój szwedzkiego neoromantyzmu. Później jednak wrócił do tematów historycznych.
W roku 1938 Heidenstam stał się laureatem jeszcze jednej nagrody - Henrik Steffens-priset.
Verner von Heidenstam zmarł w roku 1940 w Övralid. Do dziś w Szwecji 6 lipca świętowany jest dzień urodzin Heidenstama, który jest tam nazywany dniem Övralid. W dniu tym przyznawane są nagrody pisarkom, pisarzom lub innym osobowościom świata kultury.
23 lipca 2002 roku zostały ujawnione dotychczas pozostające w tajemnicy listy między Heidenstamem a Oscarem Levertinem.

Bibliografia

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-12-01 03:52:26