Czytaj więcej"/> Drukuj
Urugwaj (Uruguay, Wschodnia Republika Urugwaju - República Oriental del Uruguay) – państwo w Ameryce Południowej, graniczące z Argentyną i Brazylią. Stolicą państwa jest Montevideo, port atlantycki u ujścia La Platy. Po drugiej stronie tego estuarium leży stolica Argentyny - Buenos Aires.

Ustrój polityczny

Ustrojem politycznym Urugwaju jest republika. Głową państwa jest wybierany co 5 lat w powszechnych wyborach prezydent.

Geografia

Urugwaj jest w większości położony na nizinie. Graniczy tylko z dwoma państwami: Brazylią od północy i Argentyną od zachodu.

Historia

Urugwaj proklamował niepodległość po prawie 150 latach panowania hiszpańskiego i portugalskiego, w roku 1825. Niepodległość została uznana przez Brazylię traktatem z Rio de Janeiro w 1828. W 1973 nastąpił pucz wojskowy, który zakończył wieloletni okres rządów liberalnych, a Urugwaj na 12 lat stał się dyktaturą. Kraj opuściło wtedy 400 tys. obywateli, z których większość później powróciła.

Gospodarka

Nizinny obszar Urugwaju wykorzystuje się pod hodowlę bydła i owiec. Urugwaj jest drugim na świecie eksporterem wełny. Turystyka i obsługa bankowa podmiotów zagranicznych są znaczącymi źródłami wpływów dewizowych.

Ludność

Kultura

Podstawowe informacje o kulturze i odsyłacz do artykuły o kulturze kraju

Departamenty

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-26 02:36:51