Czytaj więcej"/> Drukuj
Tytoń
Systematyka
Klasa:dwuliścienne
Rząd:psiankowce
Rodzina: psiankowate
Rodzaj: tytoń
Nazwa systematyczna

Nicotiana

Tytoń (Nicotiana) - (z tur.) rodzaj roślin z rodziny psiankowatych, obejmujący ok. 100 gatunków. Tytonie mają postać roślin zielnych lub krzewów. Liście tytoniu są wykorzystywane w przemyśle tytoniowym, gdyż zawierają nikotynę.
Do najczęściej uprawianych tytoni należą: tytoń szlachetny (Nicotiana tabacum), tytoń bakun nazywany też machorką (Nicotiana rustica) oraz - uprawiany w celach ozdobniczych - tytoń oskrzydlony (Nicotiana alata).
Inne to tytoń leśny (Nicotiana silvestris) i tytoń Sandera (Nicotiana sanderae)

Historia

Pierwotnie tytoń rósł tylko w Ameryce i nie był znany w Europie przed odkryciami Kolumba. W Ameryce powstały pierwsze wyroby tytoniowe, zaś Indianie zwijali liście tych roślin i wdychali ich dym.
Choć to Kolumb pierwszy poinformował Stary Świat o tytoniu, to największe plantacje powstały w Ameryce Północnej, w posiadłościach angielskich (Wirginia). Tym, czym dla Karaibów była trzcina cukrowa, tym dla pierwszych kolonii był tytoń: źródłem zysków, motorem pierwszego przemysłu - i oczywiście powodem sprowadzania niewolników z Afryki. Tytoń dla Anglii odkrył Walter Raleigh.
We Francji tytoń rozpowszechnił Jean Nicot (od jego nazwiska nazwa rodzaju)
Z czasem plantacje trafiły i na inne kontynenty. Tytoń uprawiany jest również w Polsce.
Tytoń był również od wieków stosowany przez rolników jako środek owadobójczy.

Produkty tytoniowe

Najbardziej pospolitym produktem tytoniowym jest papieros, stosunkowo nowy wynalazek. Początkowo jednak tubylcy żuli liście tytoniu, zwyczaj ten już jednak zanikł. Inne produkty, w których wdycha się dym, to fajka (gdzie konsument musi własnoręcznie dobrać odpowiednią ilość tytoniu), cygara - analogicznie jak papieros, ale tytoń nie jest zmielony i cygaretka. Tabaka zawiera sproszkowany tytoń, który konsument wciąga do nosa, aby pobudzić kichanie.
W zależności od docelowego produktu stosuje się osobną odmianę tytoniu. Na przykład, zdaniem znawców, najlepszy tytoń na cygara rośnie na Kubie.

Szkodliwość

Zażywanie tytoniu, który jest używką, jest szkodliwe dla zdrowia. Dym tytoniowy zawiera trującą nikotynę, która niszczy komórki w mózgu, oraz substancje smoliste, które mogą wywołać rak. Dym jest również niebezpieczny dla osób, które znajdują się w pomieszczeniu, gdzie ktoś pali (tzw. "bierne palenie").
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-26 11:26:41