Czytaj więcej"/> Drukuj
Tuluza -
w Tuluzie
'
Tuluza (po francusku Toulouse), miasto w południowo-zachodniej Francji nad rzeką Garonną. Ośrodek administracyjnym regionu Midi-Pyrenees. Liczba ludności 391 tys. mieszkańców (zespół miejski 773 tys. mieszkańców).

Przemysł


Główny ośrodek przemysłu lotniczego i kosmicznego Francji - siedziba koncernu lotniczego Airbus Industrie oraz centrum badań lotniczych i kosmicznych. W mieście buduje się samoloty wojskowe, helikoptery, rakiety, silniki lotnicze. Ponadto rozwinięty jest przemysł elektrotechniczny, elektroniczny, chemiczny, odzieżowy i spożywczy.

Komunikacja

Tuluza jest największym węzłem komunikacyjnym południowo-zachodniej Francji. Istnieją tam ważne linie kolejowe i autostrady do Bordeaux, Narbonne, połączenie drogowe z Hiszpanią i Andorą. Funcjonuje port lotniczy oraz rzeczny (połączony Kanałem Południowym z Morzem Śródziemnym ).

Historia

W starożytności miasto założone przez Rzymian Tolosa, później (V w.) stolica państwa Wizygotów. W 507 roku została zdobyta przez Franków. Od IX wieku stolica hrabstwa Tuluza.

Architektura

Tuluza zwana jest różowym miastem ("la ville rose") z powodu charakterystycznej czerwonej cegły widocznej na elewacjach wielu budynków miasta.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-21 13:06:28