Czytaj więcej"/> Drukuj
Tuńczyki
Tuńczyk -
(Thunnus albacares)
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp kręgowce
Nadgromada ryby
Gromada ryby kostne
Podgromada: promieniopłetwe
Rząd: okoniokształtne
Podrząd: makrelowce
Rodzina: makrelowate
Szczep: tuńczyki
Nazwa systematyczna
Thunnini

Tuńczyki (Thunnini) - szczep obejmujący kilka gatunków dużych ryb morskich z rzędu okoniopłetwych, rodziny makrelowych, długość do 4 m, ciężar do 700 kg. Kształt ciała torpedowaty, księżycowo wcięta płetwa ogonowa; doskonały pływak, drapieżny, żyje w ławicach, odbywa dalekie wędrówki w poszukiwaniu pożywienia. Zasiedla głównie tropikalne akweny Atlantyku i Pacyfiku i mórz przyległych (np. Morza Śródziemnego), ale bywa też spotykany na Morzu Północnym i Morzu Barentsa. Mięso tuńczyka jest smaczne, bogate w witaminy A i D, spożywane jest wędzone, suszone oraz konserwowane.
Największe znaczenie gospodarcze mają następujące gatunki: Cechą charakterystyczną tuńczyków błękitnopłetwych jest fakt, że - dzięki bogatemu unaczynieniu i umięśnieniu - temperatura ich ciała przewyższa temperaturę otaczającej wody nawet o 10°C, i osiąga 30 stopni.
Tuńczyk poławiany jest od starożytności, do dziś połowy tuńczyka są ważne w rybołówstwie śródziemnomorskim. Statki do połowu tuńczyków nazywane są kliperami lub po prostu tuńczykami. Techniki połowu tuńczyków są różne (wędy ciągnione, sieci dryfujące i inne), ale nie wszystkie są dozwolone prawem regulującym szczegółowo techniki połowu. Ograniczenia te uzasadnione są zasadniczo dwoma grupami powodów: po pierwsze zmniejszają możliwość ponadnormatywnego trzebienia stad tuńczyków, a po drugie zmniejszają prawdopodobieństwo równoczesnego niszczenia delfinów zazwyczaj pojawiających się w pobliżu ławic tuńczyków (delfiny żywią się tuńczykami).
Tuńczyk błękitnopłetwy jest jedną z najcenniejszych ryb na świecie. W USA kosztuje - sprzedawany zwykle obcokrajowcom - od 13 do 22 dolarów za kilogram. Wysyłany samolotem do Japonii ten sam świeży tuńczyk jest sprzedawany na targu po 360 dolarów za kilogram, zatem nienajwiększa, bo 350-kilogramowa ryba kosztuje tam aż ponad sto tysięcy dolarów. Tuńczyki pozostałych gatunków nie są aż tak cenne, kilka dolarów z kilogram świeżej ryby.
Połów tuńczyków jest też dyscypliną wędkarstwa pełnomorskiego .
Szczep obejmuje następujące rodzaje i gatunki:
Tuńczyk -
Tuńczyk -
Tuńczyk -

Zobacz też: Strona wędkarska
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-24 09:56:39