Czytaj więcej"/> Drukuj
Ten artykuł jest o tlenku węgla (II) (CO). Jeśli szukasz informacji o tlenku węgla (IV) (CO2) zajrzyj do dwutlenek węgla)
Tlenek węgla, CO (nazwa zwyczajowa czad, formalnie nazywa się go tlenek węgla (II)) jest to bezbarwny i bezwonny trujący gaz, o temperaturze wrzenia - 191,5 °C i temperaturze topnienia - -204 °C.
Tlenek węgla jest nieco lżejszy od powietrza. Jest trudno rozpuszczalny w wodzie. Ma własności redukujące. Jest to gaz palny, pali się niebieskim płomieniem, w wyniku spalania powstaje dwutlenek węgla. W naturze występuje w gazach kopalnianych. Ma zastosowanie w wielu procesach przemysłowych.
Jest składnikiem: Własności redukujące tlenku węgla wykorzystywane są w hutnictwie:
Fe2O3 + 3CO → 2Fe + 3CO2
Z zasadami tworzy mrówczany:
CO + NaOH → HCOONa
Przyłącza chlor tworząc fosgen:
CO + Cl2 → COCl2

Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego powinowactwa do hemoglobiny, zawartej w erytrocytach krwi. Tworzy on połączenie zwane karboksyhemoglobiną, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemogolobina (połącznie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi do niedotlenienia tkanek, co często prowadzi do śmierci. Już stężenie 0,3% tlenku węgla w powietrzu staje się zabójcza dla człowieka. Do zatruć tlenkiem węgla najczęściej dochodzi podczas pożarów.
Przeczytaj więcej: zatrucie tlenkiem węgla.
Otrzymywany jest przez spalanie węgla w niewystarczającej ilości tlenu, podczas redukcji pary wodnej węglem w temperaturze kilkuset stopni oraz podczas odwadniania kwasu szczawiowego kwasem siarkowym VI.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-07-02 20:20:44