Czytaj więcej"/> Drukuj
Teleportacja oznacza proces przenoszenia obiektów z jednego miejsca w inne, bez zachowania ciągłości istnienia obiektu w przestrzeni. Słowo "teleportacja" zostało po raz pierwszy użyte prawdopodobnie przez Charlesa Forta.
Przy obecnym stanie nauki i techniki rzeczywista teleportacja dotyczy jedynie cząstek elementarnych i oznacza dokładne skopiowanie stanu kwantowego cząstki w inne miejsce. Proces wiąże się ze zniszczeniem stanu kwantowego, a więc de facto cząstki, w poprzednim miejscu.
Teleportacja obiektów większych niż cząstki na przełomie XX i XXI wieku należy do dziedziny SF, okultyzmu i filozofii.

Teleportacja w fantastyce naukowej

Teleportacja jest bardzo popularnym motywem fantastyki naukowej, zwłaszcza tak zwanej hard SF. Występowała między innymi w twórczości Stanisława Lema oraz w serialu "Star Trek".
Jako fizyczne podstawy teleportacji dużych obiektów bywają wskazywane bardzo różne zjawiska, takie jak fale radiowe, lokalne zakrzywienie czasoprzestrzeni (wormhole), rzeczywista teleportacja na poziomie kwantowym itp.
Proces miałby polegać na zakodowaniu informacji o obiekcie, przesłaniu samej informacji do miejsca odbioru i odtworzeniu obiektu z materii lub energii tam dostępnej.
Z teleportacją związane są często podróże w czasie - inny popularny motyw SF.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-08-05 17:42:10