Czytaj więcej"/> Drukuj
Pokémon, franczyzę składająca się z różnych gier elektronicznych, ciągle emitowanego anime, kilku serii manga, gry karcianej i innych, tworzy 493 fikcyjnych stworzeń, nazwanych Pokémonami. Zamieszkują one wiele różnych lokacji w fikcyjnym świecie Pokémon i mogą był łapane przez ludzi nazywanych Trenerami Pokémon, często przy pomocy urządzeń nazywanych Poké Ballami. Trenerzy używają ich w różnych celach, takich jak bycie zwierzątkami domowymi czy wystawianie ich w walkach przeciw Pokémonom innych trenerów. Pokémony to stworzenia posiadające super moce i różne umiejętności, takie jak wytwarzanie ognia lub ciepła, znajomość sztuk walk, psychokinezy i innych. Poprzez wiek doświadczenie większość gatunków Pokémonów przechodzi metamorfozą w podobne do siebie, ale silniejsze gatunki, w procesie nazwanym ewolucją Pokémonów.
Poniższa lista przedstawia dwadzieścia gatunków Pokémonów, ułożonych według kolejności użytej w Narodowym Pokédeksie.

Starmie

– pokémon wodno-psychiczny, forma ewolucyjna Staryu. Jest to Pokémon bazujący na gatunku szkarłupni, rozgwiazdach. Jest koloru fioletowego z czerwonym rdzeniem pośrodku. Starmie posiada niewiarygodne zdolności regeneracyjne, dzięki czemu może odbudować każdą utraconą w walce kończynę. Pokémon ten ma niewiele ponad metr (1.1) i waży 80 kilogramów. Jego zdolności to Illuminate i Natural Cure. Starmie występuje tylko jako obojnak i dalej nie ewoluuje. Najbardziej znanym Starmie jaki wystąpił w anime, był ten należący do Misty. Niektórzy ludzie cenią rdzeń Starmie jak klejnot.

Mr. Mime

jest Pokémonem – mimem, typu psychicznego. Jego numer w pokedeksie to 122. Jego zdolnością jest tworzenie szklanych (?) ścian. Za ich pomocą może złapać przciwnika w pułapkę i wykończyć używając np Psybeam. Używa ich również do obrony, skutecznie odgradzając się od przeciwnika. Tylko najsilniejsze Pokémony są w stanie przebić się przez taką ścianę. Mr. Mime jest dorosłą formą Mime'a Jr. W Pokémon anime Delia Ketchum, mama Asha posiada Mr. Mime'a o imieniu Mimey.

Scyther

– fikcyjny gatunek Pokémona występujący w anime, mandze i grach wideo poświęconych Pokémonom. Jest jednym ze 150 oryginalnych rodzajów. W innych językach nazywa się: niem. Sichlor, hiszp. Scyze, fr. Insecateur. Ewoluuje w Scizora.
Scyther jest wszystkożerny. Może zostać zaklasyfikowany zarówno jako diurnal (aktywny w ciągu dnia) jak i nocturnal (aktywny w nocy). Można go zwykle znaleźć na terytoriach trawiastych, choć czasem mieszka w wielkich systemach jaskiń. Czasami wspominany jako mantis (insekta).
Najbardziej efektowną cechą Scythera są jego przypominające brzeszczoty ramiona. Mogą one przecinać tworzywa naturalne, a w anime również metalowe belki.
Scyther jest również godzien uwagi ze względu na jego zwinność. Podczas polowania w warunkach dziewiczych lub w krytycznych momentach walki, polega on na swoich prędkich cięciach, poruszając się zbyt szybko, by zostać ponownie powalonym przez wroga. Jego niemalże nadnaturalna prędkość może sprawiać wrażenie znajdowania się jednocześnie w wielu miejscach lub bycia "niewidzialnym" podczas ruchu, cięć i opuszcza przeciwnika zanim ów zauważy jego cios. Z tego powodu Scyther jest czasem zwany "ninja Pokémonem".
Skrzydła Scythera są zdatne do lotu, choć ma to miejsce rzadko; nie jest on szybkim i zwinnym lotnikiem, lepiej zaś udają mu się łowy gdy stoi twardo na ziemi. Scyther może ewoluować w Scizora tylko pod wpływem Metalowego Płaszcza.
Jego karapaks (pancerz) może być użyty jako kamuflaż, czyniąc go ciężkim do zobaczenia nawet wtedy, kiedy się nie porusza.
W anime Scyther jest jednym z Pokémonów, który łapie Tracey Sketchit podczas podróży na Wyspach Pomarańczowych.

Jynx

– człekokształtny Pokémon typu lodowo-psychicznego, forma ewolucyjna Smoochuma. Mierzy ponad metr (1,4) i waży 40 kg i 6 dag. Jej zdolności to Oblivious i Forewarn. Jak wskazuje jej gatunek, jest to Pokémon przypominający w budowie człowieka. Występuje tylko jako samica. Dalej nie ewoluuje. Chodząc kołysze uwodzicielsko biodrami.

Electabuzz

– Pokémon elektryczny kot, pierwszej generacji. Jego numer to 125. Ewoluuje z Elekida przez osiągnięcie poziomu 30 i w Electivire przy użyciu Electrizera. Dzięki swojej zdolności (statyczność) może przez uderzenie przeciwnika wywołać u niego paraliż. Zazwyczaj zamieszkuje elektrownie żywiąc się prądem, przez co powoduje przerwy w jego dostawie.

Magmar

Pokémon lawowy. Ma 160 cm i ok. 50 kg. Żyje wyłącznie w wulkanie. Potrafi wytrzymać w temperaturze 1200 °C. Jest ewolucją Magby'ego i ewoluuje w Magmortara. Ma płonący ogon jak Charmander i dziób jak ptaki. Najlepszy jest w ataku i specjalnym ataku. W Magmortara może ewoluować tylko pod wpływem magmarizera. Jego ciało świeci pomarańczowym blaskiem, przez co może bezpiecznie ukryć się wśród płomieni.

Pinsir

– Pokémon robak. Mierzy półtora metra i waży 55 kg. Jego zdolności to Hyper Cutter i Mold Breaker. Z wyglądu przypomina brązowego żuka. Jego główną bronią są dwa duże rogi na głowie, którymi jest w stanie poruszać niczym nożycami. Jego aparat gębowy jest dosyć duży i umieszczony pionowo. U Pinsira nie występuje dymorfizm płciowy. Jest to Pokémon, który nie ewoluuje. Jeśli Pinsir nie zdoła zmiażdżyć ofiary rogami, ciska nią silnie o ziemię. Pinsiry często atakują bez uprzedzenia.

Tauros

Pokémon byk. Osiąga 150 cm wysokości i 90–95 kg wagi. Jak każdy byk, Tauros, nie lubi czerwieni i jest nieokiełznany. Ash będąc w strefie safari złapał 30 Taurosów, jednego z nich użył w walce z Drake'em mistrzem wysp pomarańczowych. Taurosy są bardzo silne i przyjazne jeżeli się ich nie zaatakuje. Tauros wściekle szarżuje wroga, jednocześnie chłoszcząc jego ciało trzema długimi ogonami. Samce stanowią 100% populacji Taurosów, oznacza to, że ten Pokémon występuje tylko w płci męskiej.

Magikarp

Pokémonryba. Jest to czerwona ryba z charakterystycznym pyszczkiem i łuskami. Bardzo powoli zdobywa doświadczenie w grach (EXP), ale jego ewolucja jest bardzo silna. Sam Magikarp nie jest jednak zbyt mocnym i inteligentnym Pokémonem. W odległych czasach był silniejszy od swoich dzisiejszych, niezwykle słabych potomków. Ewoluuje w Gyardosa na poziomie 20.
Zdolność: Swift Swim – Kiedy pada deszcz szybkość użytkownika jest podwajana.

Gyarados

Pokémon – wąż morski. To jeden z najdłuższych i najcięższych Pokémonów. Jego długość to 7.6 m. Waga to 3 tony. Ewoluował z Pokémona o nazwie Magikarp na 20 poziomie. Jest on niebieski i ma ogromną paszczę. Ciało Gyaradosa podzielone jest na charakterystyczne segmenty. Rzadko występuje na wolności. Gdy wpadnie we wściekłość zdolny jest zniszczyć całe miasta. Jest bardzo silnym pokemonem. W grach Pokemon Leaf Green i Fire Red ma go Lance z Elite Four.

Lapras

, w innych językach: niem. Lapras, fr. Lokhlass – fikcyjna postać Pokémon.
Lapras jest płetwojaszczurczym (Sauropterygia) gadem morskim. Posiada twardą, jasnoniebieską skórę i skórzaste podbrzusze. Jego uszy wiją się, zaś z czoła wyrasta mu mały róg. Jego plecy posiadają ciemnoszarą, kolczastą powłokę. Ma cztery płetwy.
Lapras to zagrożony gatunek. Powody są różnorakie: umożliwia on wygodną i szybką metodę transportu wodnego poprzez jazdę na jego grzbiecie i jest zbyt chętny do pomagania ludziom w ten sposób. Często zostaje on złapany w sieci. Ponadto posiada szlachetną, przyjemną osobowość i inteligencję rozwiniętą w stopniu wystarczającym do zrozumienia znaczenia ludzkiej mowy (patrz: mind reading). Kiedy jest w dobrym nastroju, śpiewa czarującą melodię. W rezultacie tego jest bardzo poszukiwanym Pokémonem.
W rezultacie tego popyt na Laprasy przyczynił się do ich zbytniego połowu w świecie Pokémon. Z powodu ich pokojowej natury, Lapras rzadko pierwszy atakuje. Jeśli już walczy, to robi to by bronić się przed kłusownikami. Ciągłe polowanie na Laprasy powoduje zmniejszenie się ich liczebności, prowadząc ku skraju wyginięcia (patrz: extinction). Wszystko to sprawia, że Lapras ma problem ze znalezieniem partnera do reprodukcji i ciągłość rasy jest zagrożona. Ochrona zdaje się umożliwiać dalsze istnienie tego gatunku, ale jej efektywność pozostaje nieznana.
W anime Lapras szczególnie odznaczył się podczas podróży Asha dokoła Wysp Pomarańczowych (patrz: Orange Islands). Krótko po przybyciu, Ash znalazł małego Laprasa, który z powodu katastrofy został odłączony od swojego stada i porwany stamtąd przez niegodziwych trenerów i Zespół R. Następnie został przyłączony do kompanii swoich nowych przyjaciół i przetransportowany dookoła Archipelagu Pomarańczowego, gdzie szukano jego rodziny. Ostatecznie Lapras przyłączył się do swoich pobratymców i opuścił Asha.

Ditto

Pokémon, który według animowanej serii mógł zmieniać kształty i przybierać dowolną formę. W walce przemieniał się w przeciwnika i atakował go jego własnymi atakami. Nie posiadał żadnych ewolucji. W oryginalnej formie wyglądał jak uśmiechnięta różowa galaretka. Jest to Pokémon bezpłciowy, który jednak może rozmnażać się z każdym mogącym się rozmnażać Pokémonem. W grach na Gameboy Advance i Gameboy Color w takiej sytuacji uzyskiwało się jajko, z którego wykluwał się ten Pokémon, który rozmnażał się z Ditto.
Ditto zna tylko jeden atak: Transform. Kopiuje on wygląd i ataki przeciwnika, jednak HP i statystyki pozostają bez zmiany. Skopiowane ataki Pokémona przeciwnika mogły być użyte przez Ditto zaledwie 5 razy. W grach zmieniał się jedynie kształt Ditto. W grach Pokémon Ditto po transformacji nie zmieniał koloru poza grami serii Pokémon Diamond lub Pearl, lecz w filmie zmieniał on kolor zawsze.

Eevee

– podobny do lisa Pokémon noszący numer 133. Ma ok. 30 cm wzrostu i waży ok. 6 kg. Jest on Pokémonowym odpowiednikiem pustynnego lisa – fenka.
Nie przypisuje się mu zdolności związanych z którymś z żywiołów, ale za to, jak żaden inny Pokémon, ma siedem form ewolucji. Są to: Eevee jest brązowy, ma długie, spiczaste uszy, puszysty kołnierz z futra kremowego koloru, mocny ogon i duże, czarne oczy. Głos Eevee jest cienki, podobny do miauczenia kota. Większość swoich przemian Eevee może osiągnąć tylko pod wpływem odpowiedniego Kamienia Żywiołu, natomiast w Espeona może ewoluować przez szczęście w dzień, a w Umbreona przez szczęście w nocy.

Vaporeon

– fikcyjna postać z serii gier Pokémon.
Vaporeon jest dorosłą formą Eevee, który przyjął jego postać po napromieniowaniu Kamieniem Wody. Vaporeony mają spokojne, czarne oczy, biały kołnierz i długi ogon zakończony płetwą, z którego słynie. Ich nieprzemakalne futro jest jasnobłękitne do ciemnobłękitnego. Głos Vaporeonów przypomina kocie miauczenie.
Vaporeon potrafi w wodzie stać się niewidzialny, a po jego zachowaniu rozpoznać można nadchodzącą pogodę.
Vaporeon lubi być obiektem pieszczot swojego właściciela, ale ciągle jest wyjątkowo samodzielny i dobrze adaptuje się do swojego otoczenia.
Vaporeon przez swój długi ogon zakończony płetwą jest często mylony z syreną. Jest też często uważany za złudzenie. Tak jak reszta ewolucji Eevee jest lisem.

Jolteon

– elektryczny Pokémon, oznaczony numerem 135. Ma ok. 80 cm wzrostu i waży ok. 24 kg. Jolteon jest dorosłą formą Eevee, który przyjął jego postać po napromieniowaniu Kamieniem Pioruna. Jolteony mają czarne oczy i biały kołnierz uformowany tak, że przypomina kolce, podobnie jak ogon Pokémona. Odcienie futra Jolteona wahają się od jasnego, niemal jaskrawego żółtego do stonowanego złotożółtego.
Jolteon jest bardzo uczuciowy. Równie łatwo go rozzłościć, jak zranić jego uczucia. Jego elektryczne ataki maja moc 10 000 V, jego kolce na grzywie i plecach bardzo przydają się podczas ataku. Tak jak reszta ewolucji Eevee jest lisem. Akumuluje aniony w atmosferze, by miotać błyskawice o napięciu 10000 volt. Jest najszybszą ewolucją Eevee, zaraz po nim najszybszy jest Umbreon. Posiada także najlepszy słuch wśród wszystkich ewolucji Eevee.

Flareon

– Ognisty Pokémon z numerem 136. Ma około 90 cm wzrostu i waży ok. 24 kg.
Flareon jest dorosłą formą Eevee, który przyjął jego postać po użyciu Kamienia Ognistego. Flareony mają tak jak Eevee duże, czarne oczy. Ich kołnierz, jak i ogon jest bardzo puszysty i ma jasnożółty kolor. Futro tych Pokémonów jest miękkie w dotyku, a jego pomarańczowy odcień może wahać się od bardzo jasnego do niemal czerwonego. Tak jak reszta ewolucji Eevee jest lisem. Gdy magazynuje w sobie energię cieplną, temperatura jego ciało może wzrosnąć nawet do ponad 1600 stopni.
Flareony są eleganckie i wierne właścicielowi, dzięki czemu zyskały sobie licznych wielbicieli.

Porygon

– Pokémon typu normalnego. Mierzy 80 cm i waży 36.5 kg. Jego zdolności to Trace i Download. Jest to dosyć unikalny Pokémon, stworzony całkowicie z kodu komputerowego przez korporację Silph. Dzięki swojej wirtualnej budowie jest całkowicie zdolny do podróży w cyberprzestrzeni. Będąc sztucznym Pokémonem, nie posiada on płci ani nie oddycha, prawdopodobnie nie mając żadnych innych cech istoty żywej. Mimo tego, że jego naturalnym typem jest normal, Porygon jest w stanie używać ruchów psychicznych. Z wyglądu przypomina coś na kształt mechanicznego ptaka o bardzo kanciastej budowie (przypominającej model 3D). Jest jedynym Pokémonem, który nie wystąpił w europejskiej i amerykańskiej wersji anime. W Pokémon Silver/Gold/Crystal, Porygon zdobył możliwość ewolucji w Porygona2, a w Diamond/Pearl/Platinum w Porygona-Z. W obu przypadkach Porygon zmienia formę z użyciem komputerowych rozszerzeń (Up-Grade i Dubious Disc).

Omanyte

– Pokémon skalno-wodny. Waży około 7,5kg i ma około 30 cm wzrostu. Omanyte ewoluuje w Omastara. Żył w czasach prehistorycznych. Obecnie można go przywrócić do życia z skamieliny.

Omastar

– podobnie jak Omanyte jest Pokémonem skalno-wodnym. Waży około 35kg i ma około 1m wzrostu. Omastar ewoluuje z Omanyte. Żył w czasach prehistorycznych. Wyginął, gdy jego najeżona kolcami ciężka muszla uniemożliwiała mu łapanie zdobyczy.

Kabuto

– Pokémon typu kamień/wodny. Występuje w wersjach Red/Yellow/Blue/FireRed/LeafGreen. Można go uzyskać ze skamieliny, która znajduje się w Mt. Moon. Ewoluuje w Kabutops'a. Jego ciało ukrywa się pod twardym pancerzem. Posiada też okrągłe, świecące i czerwone oczy.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-18 15:38:19