Czytaj więcej"/> Drukuj
Tarnów jest miastem w południowej Polsce w województwie małopolskim, leżącym nad rzeką Białą. Obszar wynosi 72,4 km², liczba ludności 118,0 tys. (2005). Znany od początków XII w., prawa miejskie uzyskał w 1330 roku. W latach 1975-1998 Tarnów był stolicą województwa tarnowskiego. W dzielnicy Mościce wielkie Zakłady Azotowe, ponadto przemysł maszynowy, metalowy, spożywczy, szklarski. Ważny węzeł drogowy i kolejowy. Ośrodek kulturalny i turystyczny (teatr, muzea). Ośrodek kynologii łowieckiej. W okolicach Tarnowa co dwa lata odbywają się ogólnopolskie Field-Trials'y im. Kazimierza Tarnowskiego.
br />

Edukacja

Historia

Tarnów prawa miejskie uzyskał w 1330 roku, nadał mu je król Władysław Łokietek. Ówczesnym właścicielem miasta był Spicymir Leliwita. Dlatego herbem Tarnowa stała się Leliwa, noszona przez Spicymira. Tarnów przaz wieki pozostawał miastem prywatnym, będąc własnoscią kolejno rodów Tarnowskich (potomków Spicymira, jednym z nich był hetman Jan Tarnowski), Ostrogskich, Zasławskich, Sanguszków. W osiemnastym stuleciu, po pierwszym rozbiorze Tarnów stał się częścią monarchii habsburskiej (Królestwo Galicji i Lodomerii). Paradoksalnie dzięki temu utworzono w Tarnowie biskupstwo, gdyż dotychczas pobliskie tereny podlegały biskupowi krakowskiemu, a Kraków znacznie później stał się na dobre częścią cesarstwa austriackiego. W dziewiętnastym wieku Tarnów znalazł się przy trasie kolei żelaznej, co sprzyjało rozwojowi miasta. W okresie międzywojennym w pobliskich Mościcach (obecnie dzielnica Tarnowa) zbudowano zakłady produkujące nawozy azotowe. Ich dyrektorem był m.in. sławny Eugeniusz Kwiatkowski.
W czasie drugiej wojny światowej Tarnów spotkało tragiczne "wyróżnienie". To stąd wyruszył pierwszy transport do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W czasie wojny miasto straciło znaczną część swoich mieszkańców, którą stanowiła ludność pochodzenia żydowskiego.
W 1975 roku Tarnów, w ramach reformy administracji został stolicą województwa, by w 1999 roku, ponownie stać się miastem powiatowym.

Zabytki

Sport

Tarnów jest znanym ośrodkiem sportu żużlowego (Unia Tarnów, mistrzostwo Polski w 2004 r.) a także koszykówki. Rozwija się tu również piłka nożna, piłka ręczna, judo, boks i inne dyscypliny.
Tarnowskie kluby sportowe:

Znane osobistości związane z Tarnowem

Linki zewnętrzne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-08-14 16:26:04