Czytaj więcej"/> Drukuj
Szermierka - sport walki. Jest dyscypliną olimpijską (mistrzostwa indywidualne i drużynowe) od 1896 (mężczyźni) i 1924 (kobiety). Uprawiana w konkurencjach: szabla, szpada i floret. Konkurencje poza rodzajem broni różnią się polem trafienia: w szpadzie jest to całe ciało, w szabli - górna połowa ciała, we florecie kobiet - tułów do pasa, we florecie mężczyzn - tułów do linii pachwin.
We wszystkich broniach trafienie jest sygnalizowane przez specjalne urządzenie elektryczne. Trafienia w szpadzie liczą się temu, kto je zadał pierwszy. W szabli i florecie obowiązuje najpierw osłona, potem wolno zadać odpowiedź. Taki przepis faworyzuje zawodnika który rozpoczął atak.
W szpadzie i florecie liczą się pchnięcia, w szabli także cięcia. Używana w sporcie szabla i floret ważą 500 g, szpada - 750 g. Różnią się także koszem, tj. osłoną dłoni, oraz przekrojem klingi: trójkątny w szpadzie, kwadratowy we florecie, płaski prostokąt w szabli. W szpadzie i florecie obok tradycyjnego uchwytu spotykamy także uchwyt anatomiczny, dostosowany do budowy dłoni.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-04 07:50:10