Czytaj więcej"/> Drukuj
Syllable -

Syllablesystem operacyjny zorientowany na zastosowania domowe (prosta obsługa, multimedia) i biurowe. Powstał w lipcu 2002 jako odgałęzienie systemu AtheOS, który został porzucony przez swojego autora.

Informacje techniczne

W dużej części zgodny ze standardem POSIX. Jądro monolityczne. Pliki wykonywalne w formacie ELF. Funkcje wysokiego poziomu używają modelu klient-serwer. Syllable używa systemu plików AtheOS FS, ale potrafi również zamontować systemy FAT i ext2/ext3. Konsola tekstowa dostępna jest tylko z poziomu graficznego terminalu, gdyż system uruchamia się wprost do środowiska graficznego (GUI). W przeciwieństwie do Linuksa czy FreeBSD, Syllable nie korzysta z systemu X Window, lecz używa własnego, zorientowanego obiektowo systemu okienkowego. Obecnie (maj 2004) obsługiwana jest tylko 32-bitowa platforma x86. System posiada wsparcie dla SMP.
Jądro Syllable napisane jest w C z niewielkimi wstawkami asemblerowymi. Aplikacje pisane są w C++ i wykorzystują zorientowany obiektowo API.

Status

Syllable jest stosunkowo młodym systemem operacyjnym i wciąż znajduje się w fazie Alfa, pomimo tego jest już relatywnie stabilny. Dla systemu powstała duża ilość aplikacji (m.in. przeglądarka WWW, klient poczty e-mail, klient jabbera) oraz sterowników.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-27 07:09:58