Czytaj więcej"/> Drukuj

Stanisław Szczepanowski lub Stanisław ze Szczepanowa (urodzony 26 lipca 1030 w Szczepanowie - zmarł 8 maja 1079 w Krakowie) biskup krakowski, święty, patron Polski.
Diecezję krakowską objął w 1071 roku, a na to stanowisko wybrał go Bolesław II Śmiały. Nie są znane dokładne przyczyny sporu, jaki powstał pomiędzy nim a królem.
Pierwsza wersja:
Wersja pozostawiona przez  Wincenty Kadłubek|Wincentego Kadłubka 
mówi, że stanął w obronie niewiernych żon rycerzy, walczących na wyprawie kijowskiej, które król rozkazał okrutnie ukarać, mimo iż ich mężowie im przebaczyli.

Druga wersja: (bardziej prawdopodobna)
Profesor Tadeusz Wojciechowski w swojej pracy z 1904r. "Szkice historyczne jedenastego wieku " przedstawia św. Wojciecha jako zdrajcę narodu. Twierdzenie to opiera na Kronice Gala Anonima gdzie sam autor nazywa go traditor episcopus - zdrajca. Faktycznie spór Bolesława Smiałego a św. Stanisława rozchdził sie nie o " niewierne żony" lecz o władze w młodym państwie Polskim. Stanisław reprezentowwał inną frakcję polityczna przeciwna królowi a pochlebną interesom wielkich feudałów oraz cesarzowi niemieckiemu Henrykowi IV i królem czaskim Wratysławem. Bolesław Smialy odkrywszy spisek skazał go na śmierć.
Poczatkowo niezbyt popularny, pod wpływem analogicznej historii w Anglii (Thomas Becket), Stanisław został kanonizowany przez papieża Innocentego IV 17 września 1253 roku. W Polsce od II połowy XII wieku rozwinął się kult Świętego Stanisława, a katedra wawelska w Krakowie jest pod jego wezwaniem. Również w Krakowie jest jego sanktuarium w kościele Paulinów na Skałce.
Atrybuty: Przedstawiany w szatach biskupich. U nóg postać wskrzeszonego komesa Piotra.
Legendy o świętym Stanisławie
Według legendy żaden król imieniem Stanisław nie powinien władać Polską, jak i żaden biskup noszący to imię nie powinien zasiadać na krakowskim tronie biskupim. Legenda się sprawdziła: królowie Stanisław Leszczyński i Stanisław August Poniatowski nie byli koronowani w Krakowie i nie są pochowani na Wawelu. Na przestrzeni 900 lat był tylko jeden biskup krakowski o imieniu Stanisław. W 1700 roku Stanisław Dąbski rządził biskupstwem zaledwie kilka miesięcy, gdyż wkrótce po objęciu funkcji zachorował, a następnie zmarł. Również Prezydent II Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski nie miał szczęścia na urzędzie Prezydenta II RP, musiał w 1926 roku ustąpić z urzędu po dojściu ekipy sanacyjnej do władzy w wyniku zamachu majowego.
Strona internetowa miejscowości gdzie urodził się Św. Stanisław BM
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-24 16:37:50