Czytaj więcej"/> Drukuj
Stacja_demagnetyzacyjna -
na beczkach.
Na burcie wisi rama z sondami magnetometru.
Rozmagnesowanie, demagnetyzacja (demag) - usunięcie namagnesowania np. narzędzi, okrętów itp.
Wykonuje się je zanikającym, przemiennym polem magnetycznym.
Małe przedmioty (narzędzia, maski kineskopów) rozmagnesowuje się przesuwjąc przez cewkę zasilaną prądem zmiennym z sieci.
Dla większych np. okrętów metoda ta jest mało skuteczna. Dla małych jednostek pływających stosowana była z miernym skutkiem w NRD. Została zarzucona.
Statki i okręty rozmagnesowują brzegowe albo pływające stacje demagnetyzacyjne. W celu rozmagnesowania nawijają uzwojenia bezpośrednio na okręcie. Rozmagnesowanie przeprowadzają gwałtownie rozładowując baterie kondensatorów, zasilając z przetwornicy wirowej albo agregatów demagnetyzacyjnych. Dawniej stosowane były do tego celu także wyeksploatowane baterie akumulatorów okrętów podwodnych.
Kontrolę pola magnetycznego okrętów przeprowadza się w czasie okresowego przepływania przez bramki przy torpedowni "Formozie". Tam także można korygować pole przełączając stałe uzwojenia demagnetyzacyjne. Dokładne pomiary i regulacje przeprowadza się na poligonie demagnetyzacyjnym.
Stacja_demagnetyzacyjna -
na tle Brzegowej Stacji Demagnetyzacyjnej.
Na pierwszym planie beczka poligonu demagnetyzacyjnego.

Rozmagnesowanie zabezpiecza przed magnetycznymi minami morskimi.
Stała stacja demagnetyzacyjna znajduje się w VIII basenie portu w Gdyni.
W Polsce używano od 1955 pływające stacje demagnetyzacyjne: "SD-20", "SD-21" i "SD-22", zastąpione od 1971 przez okręty projektu B208 ("SD-11", "SD-12" i "SD-13"). Pływające stacje demagnetyzacyjne produkowały ponadto seryjnie stocznie polskie dla ZSRR.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-24 23:09:47