Czytaj więcej"/> Drukuj
Sport_żużlowy -
i Leszna
Sport_żużlowy -
)
Sport_żużlowy -
Sport żużlowy to sportowe wyścigi motocyklowe na torach owalnych.
Istnieje kilka odmian sportu żużlowego: najstarszą i najpopularniejszą jest tzw. żużel klasyczny - na torach o długości 250-400 m o sypkiej nawierzchni. W Niemczech, Belgii i Holandii popularniejszy jest żużel na długich, trawiastych torach (ponad 400 m). Z kolei w części krajów byłego ZSRR na równi z żużlem klasycznym stoi żużel na lodzie.
Nazwa żużel oraz popularne określenie czarny sport wywodzą się z czasów, kiedy na torach stosowano jedynie czarne nawierzchnie żużlowe, obecnie wyparte przez specjalne mieszanki granitu. W Polsce istnieje już tylko jeden czynny tor z tradycyjną nawierzchnią żużlową - w Krośnie.

Zasady

W żużlu na torach klasycznych zawodnicy ścigają się zazwyczaj przez cztery okrążenia, ze startu wspólnego, w każdym wyścigu (zwanym biegiem) startuje zwykle czterech żużlowców. Zawody rozgrywa się w formie indywidualnej, lub drużynowej bądź parami, sumując punkty uzyskane przez zawodników danej drużyny. Za zwycięstwo w biegu zawodnik (oraz odpowiednio drużyna) uzyskuje 3 punkty, za drugie miejsce 2, za trzecie odpowiednio 1 pkt. Zawodnik, który do mety dotrze ostatni lub wyścigu nie ukończy (niezależnie, czy z powodu defektu sprzętu, wykluczenia czy upadku), nie otrzymuje punktów.
W zawodach indywidualnych każdy zawodnik zazwyczaj prezentuje się na torze pięciokrotnie (w zależności od ustalonej tabeli biegów - czyli obsady każdego biegu), spotykając się jednokrotnie z każdym innym zawodnikiem. Nieraz stosuje się odmienną tabelę biegową, odpowiadającą systemowi pucharowemu np. w tenisie - rezultat każdego biegu decyduje o obsadzie następnych; najsłabsi odpadają, a najlepsi w ostatnim biegu spotykają się w finale, który decyduje o końcowym triumfie. Na takich zasadach w latach 1998-2004 rozgrywano turnieje Grand Prix, wyłaniające mistrza świata.
Wśród zawodów drużynowych wyróżnia się mecze (2 drużyny) oraz czwórmecze (4 drużyny), rzadziej trójmecze, pięciomecze itd. W przypadku meczów z udziałem dwóch drużyn, w każdym wyścigu bierze udział po dwóch zawodników z każdej drużyny, zgodnie z tabelą biegową. Trener zazwyczaj nie ma możliwości wprowadzania dowolnych zmian (każdy za każdego) - istnieją szczegółowe przepisy stosowania rezerwy, w normalnej sytuacji pozwalające zastępować jedynie zawodnikami młodzieżowymi, a pozostałymi jedynie w przypadku dużej różnicy punktowej pomiędzy zespołami lub kontuzją. Przepisy różnią się w zależności od kraju - np. liga szwedzka stosuje 16-biegową tabelę wyścigów, a polska i angielska 15-biegowe, lecz zupełnie odmienne.
Żużel na długich lub trawiastych torach od żużla klasycznego pod względem zasad różni się z reguły większą ilością zawodników w jednym biegu, nieraz większą ilością okrążeń i odpowiednio zmodyfikowaną punktacją.

Motocykl żużlowy

Obecnie motocykle stosowane w sporcie żużlowym są specjalnymi konstrukcjami, przeznaczonymi tylko do wyścigów. Nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców, konstrukcyjnie przystosowane są do jazdy wyłącznie w lewo oraz do pokonywania łuków ślizgiem kontrolowanym. Ich silniki mają pojemność do 500 cm³, produkują je praktycznie dwie fabryki na świecie - Jawa w czeskim Divisovie oraz włoski GM. Zanim nowy silnik zostanie wykorzystany w wyścigu, zazwyczaj przechodzi tuning, który wykonuje jedynie niewielka grupa specjalistów, a jakość ich usług jest ważnym czynnikiem niezbędnym do osiągnięcia sukcesu.
Motocykle do jazdy na żużlu muszą ponadto spełniać kryteria określone w regulaminach sportu żużlowego, m.in.: Motocykl, który nie spełnia powyższych wymogów, lub jego konstrukcja lub stan zagrażają bezpieczeństwu zawodników, nie zostaje dopuszczony do startu przez sędziego zawodów.

Mistrzostwa świata

Rozgrywki o randze mistrzostw świata prowadzone sa przez Międzynarodową Federację Motocyklową . Na torach "klasycznych" corocznie odbywają się:

Mistrzostwa Europy

Z kolei imprezy żużlowe o randze mistrzostw Europy organizowane są przez Europejską Unię Motocyklową . Należą do nich:

Inne rozgrywki międzynarodowe

Dawne rozgrywki:

Rozgrywki w Polsce

W Polsce za rozgrywki żużlowe odpowiada GKSŻ (Główna Komisja Sportu Żużlowego), wydzielona jednostka Polskiego Związku Motorowego. Organizuje ona corocznie:

Rozgrywki na świecie

Sport żużlowy nie jest popularny na całym świecie - rozbudowany system regularnych rozgrywek ligowych, oprócz Polski, posiada jedynie kilka państw: Ponadto w Czechach, Finlandii, Norwegii, Węgrzech, Niemczech, Włoszech, a także wspólnie w Austrii, Słowenii i Chorwacji prowadzone są rozgrywki drużynowe w formie czwórmeczów.
Rozgrywki jedynie indywidualne bądź na znikomą skalę prowadzi się oprócz tego w USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, RPA, Argentynie, Holandii, Belgii, Francji oraz Rumunii.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-08 19:00:20