Czytaj więcej"/> Drukuj
Sosna zwyczajna
Sosna_zwyczajna -
Systematyka
Rodzaj:sosna
Gatunek:sosna zwyczajna
Nazwa systematyczna
Pinus sylvestris L.
Sosna zwyczajna, pospolita (Pinus sylvestris L.) - gatunek drzewa z rodziny sosnowatych. Występuje na obszarze tajgi i terenach górskich Europy Północnej i Środkowej.
Sosna_zwyczajna -
Pokrój
Sosna_zwyczajna -
Szczegóły budowy

Opis

Pokrój
Drzewo iglaste, korona stożkowata, ale luźna, z wiekiem staje się rozłożysta.
Pień
Osiąga wysokość 30 metrów. Kora u podstawy pnia jest szarobrązowa i gruba, w górnej części ma zabarwienie czerwonocynamonowe i łuszczy się cienkimi płatami.
Liście
Sztywne i szarozielone igły, osadzone parami, długości do 5 cm, grubości 1-2 mm.
Kwiaty
Gatunek jednopienny. Męskie kwiaty są jajowate o żółtym zabarwieniu, umieszczone u podstawy młodych pędów. Kwiaty żeńskie w postaci zielonkawych lub czerwonawych łusek zebranych w szyszeczkowate kwiatostany wyrastające na końcach młodych pędów.
Owoce
Szyszki początkowo małe i zielone, niekiedy zakrzywione, z czasem przybierają stożkowaty kształt i brązowieją.
Biotop
Tworzy lasy mieszane oraz czyste lasy sosnowe w strefie umiarkowanej chłodnej o klimacie kontynentalnym. Toleruje różne gleby: piaszczyste, gliniaste, także podłoże zawierające łupki i granit. W lasach mieszanych zajmuje bardziej nasłonecznione i suche zbocza.
Sosna_zwyczajna -
Sosna_zwyczajna -
Sosna_zwyczajna -

Zastosowanie

Sosna zwyczajna wykorzystywana jest głównie w leśnictwie, meblarstwie, mniej niż w latach ubiegłych do pozyskiwania żywicy i produkcji terpentyny. W leśnictwie ceniona jest za szybkie odnawianie drzewostanu po pożarach lasu.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-26 12:49:25