Czytaj więcej"/> Drukuj
Slobodan Milošević (ur. 1941 w Požarevac, Serbia) - jugosłowiański i serbski przywódca polityczny, prezydent Serbii w latach 1989-1997 i Jugosławii w latach 1997-2000.
Slobodan Milošević
Funkcja: Prezydent Serbii i Jugosławii
Okres urzędowania: (prezydent Serbii) od 1989 do 1997, (prezydent Jugosławii) od 1997 do 2000
Poprzednik: Srđa Božović
Następca: Vojislav Koštunica
Data urodzin: 1941
Miejsce urodzin: Požarevac
Zawód: polityk
Partia polityczna: Komunistyczna Partia Jugosławii

W 1959 r. wstąpił do partii komunistycznej, rozpoczynając karierę polityczną w latach 60., jako doradca ekonomiczny burmistrza Belgradu i piastując rozmaite funkcje partyjne i gospodarcze. W 1984 został przywódcą belgradzkich komunistów, a dwa lata później przywódcą partii w Serbii.
Początkowo przeciwny liberalizacji, w 1989 r. został prezydentem Serbii i przystąpił do transformowania partii komunistycznej w nacjonalistyczną partią socjalistów. Milošević wezwał do włączenia zamieszkałych przez Serbów terenów w innych republikach i utworzenia tzw. Wielkiej Serbii, co miało być rekompensatą za rozpad Jugosławii. Wspierał serbskie oddziały w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie, gdy kraje te odzyskały niepodległość. Był oskarżany przez opinię międzynarodową o serbską agresję militarną i brutalne czystki etniczne, ale ostatecznie porzucił tamtejszych Serbów i podpisał układ pokojowy.
Nie mogąc pełnić przez trzecią kadencję funkcji prezydenta Serbii, w 1997 r. został prezydentem Jugosławii. W 1999 r. jego rząd odmówił przyznania autonomii Kosowu, co doprowadziło do interwencji NATO i bombardowania Jugosławii, gdy siły serbskie przymusowo deportowały setki tysięcy albańskich mieszkańców Kosowa, dokonując masowych mordów. Serbia została zmuszona do wycofania się z Kosowa.
W 2000 roku do konstytucji jugosłowiańskiej wniesiono poprawkę pozwalającą prezydentowi pełnić swój urząd przez dwie kadencje, zinstytucjonalizowano także bezpośrednie wybory prezydenckie. Zmiany te miały na celu umożliwienie Miloševićowi utrzymanie się u władzy, ale w trakcie wyborów został on pokonany przez Vojislava Koštunicę. Milošević ustąpił pod naciskiem demonstracji ludności i międzynarodowej opinii publicznej, jednak pozostał szefem Socjalistycznej Partii Serbii. W 2001 r. został aresztowany pod zarzutem nadużycia władzy i korupcji, a następnie przekazany przed trybunał do spraw zbrodni wojennych w Hadze, który oskarżył go o wywołanie konfliktów wojennych w Kosowie, Chorwacji i Bośni. Proces trwa do dzisiaj (2004).
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-01 01:24:06