Czytaj więcej"/> Drukuj
Większość żyjących obecnie skrzypów rośnie w miejscach wilgotnych i zacienionych takich jak brzegi potoków, runo lasów liściastych, miejsca bagniste. Niektóre mogą żyć w suchszych miejscach. Na przykład skrzyp polny spotykany jest na nasypach kolejowych. Skrzypy są także trudnym do wytępienia chwastem pól uprawnych.
Wszystkie gatunki skrzypów mają podobną budowę. U wspomnianego już skrzypu wyrastają dwa typy pędów różniące się wyglądem. Pęd wiosenny, jak sama nazwa wskazuje, pojawia się wiosną. Ma zabarwienie brunatne, ponieważ jego łodyga nie zawiera chlorofilu. Pęd wiosenny zakończony jest kłosem zarodnionośnym zbudowanym z tarczowatych listków. Na każdym z tych listków występuje do 20 zaradni wytwarzających liczne zarodniki. Po wysianiu zarodników pęd wiosenny ginie. Pojawia się zielony, pęd letni, który oprócz łuskowatych liści ma również liczne odgałęzienia boczne.
Największym rosnącym u nas skrzypem jest skrzyp olbrzymi - osiąga ponad 1 metr wysokości. Jest rośliną chronioną.
Skrzypy przed milionów lat dorastały do 30 metrów wysokości tworzyły las. Z ich martwych, zatopionych w bagnach pni powstawał węgiel.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-24 13:32:41