Czytaj więcej"/> Drukuj
Sierra_Morena -
Sierra_Morena -
Sierra Morena jest łańcuchem górskim, które stanowi południową granicę Mesety Iberyjskiej. Powstały w paleogenie w orogenezie alpejskiej. Bardziej niż o strukturze fałdowej można mówić o kombinacji odkształceń (zginań) i uskoków, z obecnością skał starszych wraz z innymi bardziej plastycznymi i młodymi. Faktycznie są bardziej formą przejściową między Mesetą a Doliną Gwadalkiwiru niż łańcuchem górskim.
Wznoszą się na 400 km na północy Andaluzji, posiadają orientację równoleżnikową, składają się z różnych pasm: Sierra Madrona, Sierra de Aracena, Sierra Norte de Sevilla, Sierra de Hornachuelos, Sierra de Córdoba, Sierra de Cardeña i Montoro, etc.
Sierra Morena cechują się wielkim bogactwem górniczym, eksploatowanym od czasów prehistorycznych, oprócz znacznego bogactwa leśnego i zwierzęcego (dzika zwierzyna i bydło). Współcześnie znaczna część gór podlega ochronie prawnej poprzez założenie wielu rozległych parków krajobrazowych i narodowych, np.: Despeñaperros, Sierra de Andújar (Jaén), Sierra de Cardeña-Montoro, Parque Natural de la Sierra de Hornachuelos, Parque Natural Sierra Norte de Sevilla i Sierra de Aracena (Huelva). Najwyższym szczytem Sierra Morena jest Bañuela 1 330 m n.p.m. w Sierra Madrona.
Łańcuch Sierra Morena jest miejscem akcji powieści Rękopis znaleziony w Saragossie autorstwa Jana Potockiego i filmu nakręconego na jej podstawie, gdzie przedstawiony jest jako kraj dziki, zamieszkały przez rozbójników i Cyganów, znany z działalności mocy nadprzyrodzonych
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-25 20:48:26