Czytaj więcej"/> Drukuj
Siatkówka_(sport) -
Siatkówka, właściwie piłka siatkowa (ang. volleyball) - popularna sportowa gra zespołowa. Konkurencja powstała w 1895 r. w USA (wymyślił ją W.G. Morgan z Holyoke YMCA). Weszła do programu olimpijskiego w 1964 r. (IO 1964).
Mecze siatkówki rozgrywane są przez dwa 6-osobowe zespoły, na boisku przedzielonym wysoką siatką. Celem gry jest przebicie piłki nad siatką tak, by upadła na polu drużyny przeciwnej.
Piłkę można odbijać dowolną częścią ciała, jeden i ten sam zawodnik nie może odbić piłki dwa razy z rzędu, a drużyna może piłkę odbić co najwyżej trzy razy, zanim przebije ją na pole przeciwnika.
W przeciwieństwie do większości gier zespołowych, czas gry nie jest limitowany. Mecz toczy się aż jedna z drużyn wygra 3 sety (tak więc gra się co najwyżej 5 setów). Piąty set rozgrywany jest obecnie jako tie-break (do 15 punktów). Drużyna wygrywa set, jeśli zdobędzie co najmniej 25 punktów i ma co najmniej 2 punkty przewagi nad przeciwnikami. Punkt przyznaje się za każdą wygraną akcję - tj. wtedy, kiedy piłka upadnie na boisko przeciwników, albo nie uda im się w sposób prawidłowy przebić jej nad siatką.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-04 07:40:18