Czytaj więcej"/> Drukuj
Sheffield - miasto w północnej Anglii w obszarze metropolitarnym South Yorkshire. Liczba ludności sięga ponad pól miliona, co czyni je czwartym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie przemysłowe, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.
Około 1/3 część miasta znajduje się w obrębie parku narodowego (Peak District), przez co Sheffield postrzegane jest jako jedno z zieleńszych miast Anglii (150 lesistych terenów i 50 parków).
Sheffield położone jest w naturalnym półkolu otoczonym 7 wzgórzami i u zbiegu 5 rzek (Don, Sheaf, Rivelin, Loxley i Porter).
Sheffield posiada dwa uniwersytety: University of Sheffield i Sheffield Hallam University. W obu łącznie studiuje około 45 tys. studentów, w tym wielu z Dalekiego Wschodu.
W 1855 założony został w Sheffield pierwszy na świecie klub piłkarski: Sheffield L.C. Dziś w angielskiej lidze grają 2 kluby z tego miasta Sheffield United i Sheffield Wednesday.
Od 1977 roku odbywają się tutaj Mistrzostwa Świata w Snookerze (Embassy World Championship).
Zamieszkiwane przez znaczną liczbę Polaków, znajduje się tu konsulat RP, polski klub (ex-servicemen club), a w każdą niedzielę można pójść na mszę odbywającą się w języku polskim w jednym z kościołów położonych w centrum.
Sławne osoby związane z Sheffield: Joe Cocker, Michael Palin, Roisin Murphy i Mark Brydon z Moloko.
Akcja filmu Goło i wesoło (ang. Full Monty) rozgrywa się w Sheffield.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-25 20:04:08