Czytaj więcej"/> Drukuj
Seter angielski
Inne nazwy
TU INNE NAZWY
english setter, laverack, lawerack
Kraj patronacki
Wielka Brytania - Anglia
Klasyfikacja
FCI: Grupa VII, Sekcja 2
AKC: ?
ANKC: Grupa ?
CKC: Grupa ? - ?
KC: ?
NZKC: ?
UKC: ?
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC

Seter angielski - jedna z ras psów.
Krótki rys historyczny:
- przodkami były prawdopodobnie inne setery i hiszpańskie wyżły; początkowo używane do wystawiania zwierzyny (głównie ptactwa), chwytanej następnie w sieć. Do ustabilizowania rasy przyczynił się anglik Lord Edward Laverack w połowie XIX w.. Z jego hodowli pochodziły psy zakupione przez innego hodowcę Edwarda Llewelina, który również przyczynił się do stabilizacji i popularyzacji rasy.
Użytkowość:
- pies myśliwski.
Charakter i temperament:
- niezwykle przywiązuje się do właściciela; bardzo przyjaźnie nastawiony do otoczenia co powoduje, iż nie sprawdza się w roli psa stróżującego.
Budowa:
Szata i umaszczenie:
- pofalowana, jedwabista, zawsze częściowo biała. Dopuszczalne rodzaje umaszczeń : blue belton (biało czarne), orange belton (biało pomarańczowe), tricolor (biało czarne z brązowymi paleniami na kufie i do połowy wysokości łap, czasem także na przedpiersiu), liver belton (biało wątrobiane) rzadko spotykane. Najbardziej lubiane są setery angielskie cętkowane bez łat na tułowiu.
Utrzymanie, pielęgnacja i wymagania:
- do spożytkowania wrodzonej energii wskazany ruch na dużych przestrzeniach. Szata wymaga wyczesywania przynajmniej raz w tygodniu.
Wymiary:
- wysokość w kłębie: psy 64 - 68 cm; suki 59 - 64 cm;
Linki:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-26 00:10:13