Czytaj więcej"/> Drukuj
Sergiusz_Jesienin -

Sergiusz Jesienin (1895-1925) - poeta rosyjski, inspirowany folklorem ludowym i sztuką sakralną. W 1919, ogłosił manifest imażynizmu.
Jesienin urodził się 21 września 1895 roku w Konstantinowie koło Riazania. Porzuconego przez rodziców przyszłego poetę wychowywali dziadkowie. Tworzył od 9 roku życia, choć jak sam twierdził, świadomie mając lat szesnaście, z którego to czasu wiersze opublikowano w tomie Radunica. W Petersburgu, dokąd wyjechał mając lat 18, poznał z Błoka, Gorodeckiego, Biełego i grono tamtejszych poetów. W twórczości łączył wątki rosyjskiej tradycji ludowej z mitologią Greków oraz gloryfikacją zwykłego, chłopskiego życia. Jesienin popierał rewolucję październikową 1917, tłumacząc ją jako zwycięstwo tradycji chłopskiej i patriarchalnej utopii.
Przez całe dorosłe życie Jesienin zmagał się z problemami. Był żonaty pięciokrotnie (m.in. z Isadorą Duncan), popadł w alkoholizm. W 1925 został skierowany na leczenie psychiatryczne, jednak został zwolniony ze szpitala na święta. 27 grudnia 1925 popełnił samobójstwo w hotelu w Sankt Petersburgu. Przed śmiercią podciął sobie żyły i własną krwią napisał pożegnalny wiersz. Poecie urządzono pogrzeb państwowy na cmentarzu wagankowskim w Moskwie.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-21 05:32:41