Czytaj więcej"/> Drukuj
Selma_Lagerlöf -

Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf (20 listopada 1858 - 16 marca 1940) - szwedzka pisarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1909.
Międzynarodową sławę zyskała dzięki książce dla dzieci Cudowna podróż (szw. Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige) oraz Nagrodzie Nobla w dziedzinie literatury "za obecny w jej pismach wzniosły idealizm, żywą wyobraźnię oraz duchowe postrzeganie"; była pierwszą nagrodzoną kobietą.
Inne ważne utwory to Gösta Berling (szw. Gösta Berlings saga), Jerozolima (szw. Jerusalem) i Pierścień generała (szw. Löwensköldska ringen). Większość jej historii dzieje się w krainie Värmland, z tym, że podróż po Europie kontynentalnej zainspirowała na przykład Antikrists mirakler, dziejące się na Sycylii. Ostatnio powstała znana na arenie międzynarodowej adaptacja filmowa utworu Jerozolima.

Biografia

Selma Lagerlöf urodziła się w pałacu Mårbacka w Värmland w 1858 r. Na jej dzieciństwo kładł się cień problemów zdrowotnych z biodrami. Po zakończeniu szkoły zaczęła pracę jako nauczycielka w Landskronie i pracowała w tym zawodzie do około roku 1895. W tym czasie popularność zdobyła jej pierwsza książka Gösta Berling. Od roku 1897 utrzymywała się wyłącznie z pisarstwa, odnosząc ogromne sukcesy na tej niwie choćby wspomnianą już książką Cudowna podróż. Za swe pisarskie osiągnięcia dostała w 1909 roku Nagrodę Nobla. W roku 1914 Selma Lagerlöf została sama członkiem ciała przyznającego Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury - Akademii Szwedzkiej. Na początku II wojny światowej wysłała swój medal noblowski rządowi Finlandii, aby pomóc mu w zdobyciu pieniędzy na walkę z nazistami. Rząd fiński był tak poruszony gestem, że zdobył pieniądze innymi metodami i zwrócił jej medal.
Była bliską przyjaciółką Sophie Elkan. Zachowana korespondencja między nimi nie pozostawia wątpliwości, że ich związek miał charakter homoseksualny.
Selma Lagerlöf mieszkała w Sunne, gdzie znajdują się obecnie dwa hotele z jej nazwiskiem. W jej domu znajduje się muzeum.
Portret Selmy Lagerlöf od roku 1991 znajduje się na szwedzkim banknocie 20-to koronowym.

Bibliografia

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-12-01 03:12:27