Czytaj więcej"/> Drukuj
São Paulo - największe miasto Brazylii i Ameryki Południowej położone w południowo-wschodniej części kraju nad rzeką Tiete (dopływem Parany), niedaleko wybrzeża Atlantyck|Oceanu Atlantyckiego
. Stolica stanu São Paulo. Jest położone 400 km do Rio de Janeiro, i 1030 km od Brasílii.
Powierzchnia 6500 km².
Liczba mieszkańców: 9,8 mln (2001). Aglomeracja miejska liczy ok. 19 mln, jest to piąte pod względem liczby mieszkańców miasto świata i największe na południowej półkuli

Historia

Założone zostało w 1554 roku jako misja jezuicka świętego Pawła (port. São Paulo). W XVI i XVII wieku São Paulo było ośrodkiem handlu niewolnikami i kamieniami szlachetnymi. Prawa miejskie miasto otrzymało w 1712 roku. W 1815 miasto zostało stolicą prowincji (w 1889 - stanu) São Paulo. W 1822 w São Paulo proklamowana została niepodległość Brazylii. W XIX wieku São Paulo było światowym centrum handlu kawą. Do rozwoju miasta przyczyniło się doprowadzenie w 1867 roku linii kolejowej z portu Santos.

Przemysł i infrastruktura

São Paulo jest największym ośrodkiem przemysłowym i handlowym (m.in. handel kawą) Brazylii. W tym mieście znajduje się najwiekszy uniwersytet Brazylii; dwa porty lotnicze; największy stadion (we własności prywatnej) i tor wyścigów Formuły 1.

Atrakcje turystyczne

W mieście znajduje się wiele interesujących przykładów architektury współczesnej (m.in. w centrum finansowym miasta - Triangulo). W Muzeum Sztuki Współczesnej i Biblioteka Miejska można znaleźć dość pokaźne i wartościowe zbiory.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-22 15:10:09