Czytaj więcej"/> Drukuj
San_Diego -
San Diego, miasto w USA w Kalifornii nad zatoką San Diego znane z umiarkowanego klimatu i licznych plaż. Siedziba hrabstwa o tej samej nazwie.
Liczba mieszkańców: 1,223,400 (2000), zespół miejski 2,906,660 2,6 mln (2000).
Wielki ośrodek przemysłu lotniczego, rakietowego i elektronicznego. Ponadto przemysł stoczniowy, metalowy, spożywczy, poligraficzny i odzieżowy. Wielkie zakłady odsalania wody morskiej. Węzeł drogowy; międzynarodowy port lotniczy San Diego International Airport.
W San Diego znajduje się wiele instalacji wojskowych, wliczajac w to porty marynarki wojennej (US Navy) oraz marines (Camp Pendelton). Jest portem macieżystym najwiekszej na świecie flotylli wojennej, składającej się z trzech superlotniskowców (USS John C. Stennis, USS Nimitz oraz USS Ronald Reagan), pieciu amfibii (ang. amphibious assault ships), kilku atomowych łodzi podwodnych i licznych mniejszych okrętów.
Znajdują się tu także znane instytuty badawcze: Wyższe uczelnie:

Geografia i klimat

Miasto położone jest na południowo-zachodnim krańcu Kalifornii i kontynentalnego USA, około 2,5 godziny jazdy samochodem od Los Angeles. Na południu już poza granica z Meksykiem znajduje się Tijuana, na zachodzie Ocean Spokojny, na wschodzie pasmo gór (Laguna Mountains) i pustynny Park Narodowy Anza-Borego. Samo miasto poprzecinane jest kanionami. Przez samo miasto przepływa rzeka San Diego (ang. San Diego River).
Klimat San Diego jest częstokroć określany jako "optymalny". Średnia temperatura roczna to 21°C, roczny opad 24mm. Zimy są łagodne, z temperaturami około 14°C.

Atrakcje turystyczne

Linki zewnętrzne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-04-09 11:53:26