Czytaj więcej"/> Drukuj
Saint Vincent i Grenadyny (ang. Saint Vincent and the Grenadines) - wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli. Oprócz wyspy Saint Vincent obejmuje położoną na południe od niej północną część archipelagu Grenadyny (jego południowa część należy do Grenady.
br />

Ustrój polityczny

Saint Vincent i Grenadyny jest republiką, wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów od czasu uzyskania przez niepodległości w 1979 roku. Głową państwa jest królowa brytyjska reprezentowana przez gubernatora generalnego. Władzę ustawodawczą reprezentuje jednoizbowy parlament. Władza wykonawcza znajduje się w rękach rządu.
Państwo podzielone jest na 6 gmin. Językim urzędowym jest język angielski, ale w powszechnym użyciu jest także francuski z jego odmianą patois. Stolicą jest Kingstown na wyspie Saint Vincent. Świętem narodowym jest 27 października, rocznia uzyskania niepodległości w 1979.

Geografia

Powierzchnia tego wyspiarskiego państewka wynosi 389 km², z czego Saint Vincent 345 km². Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, panuje tam klimat tropikalny, wilgotny.

Demografia

Ludność tej karaibskiej monarchii to około 120 tysięcy ludzi w większości potomkowie afrykanów. Ludność wyznaje religie chrześcijańskie: anglikanie 47%, metodyści 28%, katolicy 13% i inni.

Gospodarka

Podstawą gospodarki jest rolnictwo i eksport produktów rolnych. Produkuje się przede wszystkim banany, ale także gałkę muszkatołową, bawełnę, kakao oraz bataty. Import obejmuje produkty spożywcze oraz inne niezbędne produkty. Ważną dziedziną gospodarki pozarolniczej jest turystyka, na którą jest obecnie to państwo najbardziej nastawione. Głównymi partnerami handlowymi są: USA, Kanada oraz Wielka Brytania.

Historia

Państwo odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1498. Dopiero w XVII wieku zaczynają się osiedlać tu koloniści brytyjscy. Na krótko staje się kolonią francuską, by z powrotem wrócić pod zarząd Anglików. Od 1804 do 1958 był kolonią koronną Wielkiej Brytanii. Na krótko poźniej stał się członkiem nieudanego związku Federacji Indii Zachodnich, by znów powrócić do poprzedniej formy zależności. W 1969 roku staje się państwem stowarzyszonym z Wielką Brytanią o rozbudowanym samodzielnym wewnętrznym samorządem. W 1979 kraj uzyskał niepodległość w ramach Wspólnoty Narodów.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-16 12:57:43