Czytaj więcej"/> Drukuj
Rzeźba jako termin z zakresu sztuki odnosi się do pojedynczego dzieła oraz do dyscypliny o tej nazwie.

Rzeźba (dyscyplina)

Rzeźbienie polega na nadawaniu formy przestrzennej metodą budowania przedmiotu z dowolnego surowca.
Rzeźbić można poprzez dodawanie lub odejmowanie tworzywa naturalnego lub sztucznego, poprzez łączenie różnych materiałów, stosowanie technik odlewniczych, laminowanie i wiele indywidualnych technik łączonych.
Tradycyjne surowce naturalne stosowane w rzeźbie to: Do tej listy surowców rzeźbiarskich w XX wieku dodano tworzywa sztuczne, odpady przemysłowe, tkaniny, lód, piasek, przedmioty codziennego użytku - łączone w sposób całkowicie dowolny - ograniczenia formalne w rzeźbie, tak jak w sztuce współczesnej w ogóle, znikają na naszych oczach.

Rzeźba (dzieło)

Rzeźbą nazywa się trójwymiarowy przedmiot bez ograniczeń wielkości, wykonany w dowolnej technice, będący wynikiem działalności artystycznej.
Rzeźbiarz (a także odbiorca sztuki) uwzględnia nie tylko ogląd przedmiotu z każdej perspektywy, ale także bierze pod uwagę oświetlenie, cienie i przestrzenie "puste" w obrębie i wokół dzieła. Tak więc ekspresyjność rzeźby zależy nie tylko od samego materialnego jej wymiaru.
Niektóre rzeźby łączą funkcję czysto artystyczną z użytkową, co wiąże się historycznymi początkami rzeźby jako przedmiotu magicznego, służącego potrzebom kultu. Rzeźba religijna istnieje do dnia dzisieszego, chociaż już w starożytności równolegle pojawiła się rzeźba świecka.
Rzeźby dzieli się na :
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-24 04:10:44