Czytaj więcej"/> Drukuj
Ryby
Ryby -
Pirania czerwona (Pygocentrus natteri)
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Nadgromada: żuchwowce
Grupa: ryby
Nazwa systematyczna
Pisces

Ryby (Pisces) - grupa (dawniej w randze nadgromady) czterech lub pięciu gromad zmiennocieplnych żuchwowców wodnych. Ryby stanowią połowę współcześnie żyjących kręgowców, co daje pojęcie o wielkości tej grupy. Tradycyjny podział tej grupy oparty jest o klasyfikację J.S. Nelsona zaprezentowaną w dziele Fishes of the World (1984). Zgodnie z najnowszymi badaniami (przede wszystkich genetycznych) uznaje się, że grupa ryby jest grupą polifiletyczną. Najnowsza edycja dzieła Nelsona prezentuje nową systematykę wyższych taksonów, likwidując w ogóle taksony ryby i ryby kostne. Również najnowsze badania paleontologiczne podważają klasyczny podział ryb mięśniopłetwych na dwudyszne i trzonopłetwe. W związku z tym systematyka ryb stale się zmienia, ale raczej na poziomie wyższych kategorii. Podział na rodziny jest stosunkowo stabilny, choć i tam zdarzają się zmiany.
Klasyczna taksonomia Alternatywna taksonomia z pięcioma gromadami oraz:
Dywizja  kostnoszkieletowe (Teleostei) do której zalicza się 38 rzędów.

W związku z faktem niemal równoległego funkcjonowania starszej i nowszej klasyfikacji ryb, w opisie taksonów tej grupy skupiono się przede wszystkim na charakterystyce taksonów niższych, trzymając się klasyfikacji starszej i jedynie sygnalizując panujące trendy.
Cechy ogólne grupy Oddychają skrzelami za wyjątkiem ryb dwudysznych, które mogą również oddychać powietrzem atmosferycznym dzięki uchyłkom jelita. Większość ryb porusza się dzięki bocznemu wyginaniu ciała. Płetwy ryb mogą pełnić wiele funkcji: napędzać, hamować, stabilizować, umożliwiać latanie (ryby latające) lub poruszanie się po lądzie (skoczek mułowy). Ciało większości gatunków pokryte jest łuskami. Ryby w większości składają jaja. Niektóre gatunki opiekują się potomstwem, mogą wtedy składać mniej jaj. Istnieją także ryby jajożyworodne, których młode rozwijają się w drogach rodnych samicy.

 W Internecie:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-05 17:24:05