Czytaj więcej"/> Drukuj
Rugia -
Rugia -
u podnóża Stubbenkammer
Rugia -
Kreidefelsen auf Rügen (Skały kredowe na Rugii). Obraz przedstawia widok na kredowy klif Wissower Klinken
Rugia (niem. Rügen, połabskie Rana) – największa wyspa Niemiec położona w południowo-zachodniej części Bałtyku. Administracyjnie w całości należy do powiatu Rügen (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Powierzchnia wyspy wynosi 960 km2. Rugia jest silnie rozczłonkowana z licznymi zatokami, półwyspami i wysepkami, a od lądu jest oddzielona wąską cieśniną Strelasund. Na Rugii znajdują się liczne miejscowości wypoczynkowe i uzdrowiskowe. Największe miasto Sassnitz.
Na północ od Sassnitz, na kredowym półwyspie Jasmund zlokalizowany jest Park Narodowy Jasmund z klifowymi formacjami skalnymi m.in. Wissower Klinken, Stubbenkammer i centrum wystawowo-edukacyjnym Königsstuhl.
Liczne zatoki zachodniej części wyspy wraz z pasem wybrzeża łącznie z sąsiednią wyspą Hiddensee i leżącym na stałym lądzie (w powiecie Nordvorpommern) półwyspem Darß wchodzą w skład kolejnego parku narodowego – "Vorpommersche Boddenschaft".
Kolejnym obszarem chronionym na Rugii jest Park Natury Rügen rozciągający się na większości obszaru wyspy z wyłączeniem niewielkiej części jej wnętrza oraz południowo-wschodniego półwyspu Mönchgut, na którym to (i wyspie Vilm) wytyczono rezerwat biosfery Südost-Rügen.
W średniowieczu tereny zachodniosłowiańskiego plemienia Ranów, z ośrodkiem religijnym w Arkonie na północnym półwyspie Wittow oraz świeckim w Gardźcu Rugijskim na południu wyspy. Podbite przez duńczyków w 1168 stały się zależne od Danii do roku 1325, kiedy przeszły pod władzę książąt pomorskich, przejściowo nawet polskie lenno, ale ostatecznie część Cesarstwa (

Link zewnętrzny

oficjalna witryna regionu
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-22 03:49:51