Czytaj więcej"/> Drukuj
(holender) - Pointer Corzano
Rower -
- Scott Comp Racing '99

Rower to pojazd napędzany siłą mięśni osoby nim kierującej przy pomocy przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.

Opis ogólny

Typowy współczesny rower klasyczny jest jednośladem dwukołowym. Ramy roweru wykonuje się ze stali zwykłych lub stopowych, stopów aluminium lub kompozytów. Układ jezdny roweru to koła (zwykle) szprychowe i ogumienie pneumatyczne. Napęd jest przekazywany przez układ napędowy roweru którym zwykle jest przekładnia łańcuchowa i system zmiany przełożeń (przerzutka zewnętrzna, przerzucającą łańcuch na koła łańcuchowe o różnych ilościach zębów lub wewnętrzna, znajdującą się w piaście). Bywają również modele z napędem przekazywanym wałkiem Cardana. Hamulce: powszechnie stosowany to nożny, odwrotny (tzw. torpedo) lub działające na obręcz mechaniczne hamulce ręczne, lub (rzadziej) hydrauliczne. Coraz popularniejsze w rowerach są hamulce bębnowe lub tarczowe. Obecnie powszechnie stosuje się w rowerach amortyzację tak przedniego, jak i tylnego koła.

Podział rowerów

Rowery klasyczne dzieli się (zależnie od przeznaczenia) na: i zależnie od budowy na:

Historia

Produkcja

Więcej na ten temat w artykule: Spis części rowerowych.

Sport

Więcej na ten temat w artykule kolarstwo.

Prawa rowerzystów

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat odbywa się coraz więcej akcji i demonstracji, w których rowerzyści domagają się zagwarantowania dla nich praw, lub też egzekwowania praw już istniejących. Najważniejsze z nich to:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-20 05:23:22