Czytaj więcej"/> Drukuj
Rembrandt_van_Rijn -
Rembrandt Harmenszoon van Rijn (ur. 15 lipca 1606, zm. 4 października 1669) - holenderski malarz, rysownik i grafik. Uważany powszechnie za jednego z największych artystów europejskich, najważniejszy malarz holenderskiego Złotego Wieku, okresu w którym kultura, nauka, gospodarka, potęga militarna i wpływy polityczne Holandii osiągnęły swoje apogeum.

Twórczość

Rembrandt pozostawił po sobie około 600 obrazów olejnych, 300 grafik i około 2000 rysunków.
Charakterystyczną cechą dzieł Rembrandta jest zafascynowanie efektami światła i głębokich cieni. Jego styl i technika ewoluowały z biegiem lat, jednak zamiłowanie do dramatycznego oświetlenia malowanych scen zajmowało centralną pozycję w jego całej twórczości, tak malarskiej jak graficznej. Obrazy malowane są z olbrzymią swobodą, im później tym bardziej szerokimi, swobodnymi podciągnięciami pędzla. Zróżnicowane powierzchnie płócien; raz grube warstwy farby, to znów mistrzowskie użycie laserunków, nieskrępowana, dynamiczna kompozycja, wreszcie bardzo humanistyczne traktowanie podmiotu dzieła, wyróżniają Rembrandta na tle malarstwa nie tylko epoki baroku, ale całej historii malarstwa.
Rembrandt_van_Rijn -
Przez całe życie malował z wielkim zamiłowaniem autoportrety. Powstało ich niemal 100, w tym około 20 grafik, tworząc w ten sposób "pamiętnikarski" zapis zmian jakie życie i doświadczenia wycisnęły na jego twarzy. Serię zapoczątkował w roku 1627 portretem własnym jako młodego mężczyzny, ukrywającego twarz w cieniu. Jednym z ostatnich dzieł jest płótno z 1669 roku, z którego spogląda na nas stary, poszarzały i pomimo uśmiechu, zmęczony życiem człowiek zapadający się w ciemność. Obraz powstał tuż przed śmiercią artysty.
Jego słynne akwaforty, wykonywane z niezwykłą jak na tamte lata precyzją; obecnie należą do najbardziej poszukiwanych dzieł sztuki.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-19 12:37:52