Czytaj więcej"/> Drukuj
ReactOS -
ReactOS -
ReactOS -
ReactOS -
ReactOS to projekt mający na celu stworzenie systemu operacyjnego funkcjonalnie równoważnego z Microsoft Windows NT i 2000. System oparto o architekturę mikrojądra. W założeniach jest możliwość korzystania z aplikacji i sterowników Windows, aplikacji OS/2 i Java. Projekt jest we wczesnej fazie rozwoju.
Oprogramowanie udostępniono na licencji GNU GPL. Zespół ReactOS współpracuje z projektem Wine, dzięki czemu może on korzystać z jego postępów w implementacji windowsowego API.
Bieżącą wersją jest 0.2.6 (10 kwietnia 2005).

Historia

Około 1996 roku grupka programistów rozpoczęła projekt FreeWin95, mający być klonem systemów operacyjnych z rodziny Windows 9x. Projekt ten jednak zakończył się tylko na dyskusjach nad samym systemem.
Pod koniec roku 1997 projekt nadal był w powijakach, dlatego postanowiono przemyśleć całą koncepcję. Postanowiono za cel obrać Windows NT a FreeWin95 uzyskał nazwę ReactOS. Projekt ReactOS rozpoczął się w lutym 1998 wraz z pojawieniem się jądra i podstawowych sterowników.

Funkcjonalność

Na dzień dzisiejszy jądro ReactOS jest w miare stabilne, wiele API jest gotowych do zaawansowanego rozwoju i podstawowe GUI jest gotowe. ReactOS posiada program ReactOS Explorer, który jest podstawową powłoką dla ReactOS, i zbudowaną na jego podstawie prostą przeglądarkę.
Także coraz więcej programów, od prostych takich jak Notatnik i standardowe gry MS Windows do bardziej rozbudowanych jak Winamp 2.x, Ahead Nero, Quake I i II, można uruchomić na ReactOS. Wraz z kolejnymi wersjami, ReactOS zbliża się coraz bardziej do pełnej kompatybilności z API Microsoft Windows oraz DirectX. Dlatego też, gama działających pod nim programów Win32, cały czas się poszerza. Działa podstawowa konfiguracja systemu poprzez GUI czy kolejne oprogramowanie; pakiet biurowy OpenOffice.org, przeglądarka Dillo, mIRC, składniki DCOM przeglądarki Mozilla Firefox (takie jak silnik Gecko ) oraz gra Unreal Tournament.
Ostatnio po intensywnych pracach programistów zaczyna działać w większym stopniu obsługa sieci dodano (kilka sterowników kart sieciowych, np. RLT8139, dzięki czemu można się łączyc z Internetem i korzystać z programów typu ping, finger czy klientów, FTP, SSH i Telnet (PuTTY), mimo że pozostaje wiele do zrobienia w kwesti implementacji TCP/IP.
Zapowiedziano wbudowanie obsługi myszy, klawiatur opartych na złączu USB oraz w pełni działającą obsługę sieci w wersji 0.3.

Platformy sprzętowe

Wymagania sprzętowe ReactOS-a: ReactOS jest lub będzie portowany na takie platformy jak:

Linki zewnętrzne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-27 07:42:23