Czytaj więcej"/> Drukuj
Radioastronomia jest działem astronomii obserwacyjnej, zajmującym się badaniem promieniowania elektromagnetycznego w zakresie fal radiowych emitowanego przez obiekty kosmiczne. Zakres widma elektromagnetycznego będący obszarem zainteresowania radioastronomii rozciąga się od promieniowania mikrofalowego aż do ultradługich fal radiowych. Zakres ten odpowiada długości fal od ponizej 1mm do setek metrów, od strony fal krótkich sąsiaduje on z zakresem fal podczerwonych.
Źródłami promieniowania radiowego są w pewnym stopniu nemal wszystkie obiekty astronomiczne. Najważniejsze kategorie radioźródeł to: Poniżej przedstawiono kilka przykładowych obrazów radiowych różnych obiektów astronomicznych:
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/image/0109/3c175_vla_big.gif
Kwazar 3c175, z dosyć typową dla tego typu obiektów strukturą centralnego zwartego źródła, jetu oraz dwu bocznych obłoków prawdopodobnie zasilanych przez obiekt centralny.
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/image/0208/gc_1meter.jpg
Centrum Drogi Mlecznej z kilkoma pozostałościami wybuchów supernowych oraz centralnym radioźródłem Sgr A, będącym przypuszczalnie supermasywną (ponad 1mln mas Słońca) czarną dziurą.
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/image/0101/nHI_alt_skyview_big.gif
Mapa całego nieba na długości fali emitowanej przez wodór znajdujący się w przestrzeni międzygwiazdowej.
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/image/0110/408_allsky_big.gif
Mapa całego nieba na częstotliwości 408MHz. Promieniowanie o takiej częstotliwości wytwarzane jest przez szybkie elektrony poruszające się w polu magnetycznym obecnym w przestrzeni międzygwiazdowej.
http://space.gsfc.nasa.gov/astro/cobe/dmr_4yr_cmb_stereo.gif
Mapa promieniowania tła obejmująca całe niebo i pokazująca bardzo niewielkie fluktuacje jego temperatury.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-16 09:33:42