Czytaj więcej"/> Drukuj
Puchar Polski w piłce nożnej jest rozgrywanym co roku turniejem z udziałem polskich drużyn piłkarskich. To drugi najważniejszy tytuł w polskim futbolu po mistrzostwie Polski w I lidze (Idea Ekstraklasie).
Każda drużyna, biorąca udział w każdej polskiej klasie rozgrywkowej ma prawo do startu w Pucharze. Kluby z niższych lig uczestniczą w lokalnych eliminacjach i zwycięzcy ich dołączają do drużyn pierwszej i drugiej ligi w pierwszej rundzie turnieju. W I rundzie każda drużyna rozgrywa jeden mecz, na stadionie teoretycznie słabszej drużyny z pary przeciwników. Najlepsze zespoły z I rundy awansują do fazy grupowej. Grup jest 8, po 4 zespoły. W każdej grupie wszystkie zespoły grają ze sobą, po dwa mecze z jedną drużyną u siebie i na wyjeździe. Najlepsze dwie drużyny z każdej grupy awansują do 1/8 finału, następnie najlepsi kolejno do ćwierćfinału, półfinału i finału. Od 1/8 do końca rozgrywane są mecze z zasadą meczu i rewanżu - u siebie i na wyjeździe. Zwycięzca turnieju bierze udział w Superpucharze.

Puchar Polski 2005

Zwycięzcą Pucharu Polski jest: Groclin Grodzisk Wlkp.
2 mecze finałowe

Zdobywcy Pucharu Polski

Europejskie puchary i Puchar Polski

Puchar Polski jest również okazją do awansu do Pucharu UEFA. Szanse na europejskie rozgrywki mają zwycięzca i przegrany finalista PP. Jednak są pewne ograniczenia:
Przegrany finalista przechodzi tylko gdy: Zwycięzca pucharu przechodzi zawsze, ale:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-21 03:48:55