Czytaj więcej"/> Drukuj
M/t Prestige - to jednokadłubowy tankowiec greckiego armatora (główny udziałowiec z Wielkiej Brytanii) pływający pod banderą Bahamów, który o 8 rano 19 listopada 2002 roku zatonął 250 km od wybrzeży hiszpańskiej Galicji z całym ładunkiem 70 000 ton surowej ropy naftowej (2 miliony galonów).
13 listopada podczas sztormu na Zatoce Biskajskiej doszło do wybuchu jednego ze zbiorników ładunkowych tankowca, w czasie którego do morza wydostało się 5 000 ton ropy. Hiszpański rząd zdecydował, że pozwoli jednostce zatonąć, argumentując, że nie dojdzie do wycieku ładunku.
19 listopada o godz. 8 rano tuż przed zatonięciem doszło do przełamania się kadłuba i uwolnienia ogromnej części ładunku ze zbiorników. Jeszcze po zatonięciu wrak uwalniał do 125 ton ropy dziennie.
Zanieczyszczenia zniszczyły unikalne ostoje przyrodnicze riasów galicyjskich oraz tradycyjne łowiska tamtejszych rybaków. Bezpośredniemu zniszczeniu ekologicznemu uległo wybrzeże między portem La Coruña oraz przylądkiem Finisterre, zwane Costa de la Muerte (Wybrzeże Śmierci). Region znany z żyjących tam rzadkich gatunków ryb i ptaków. W dalszej kolejności ropa z m/t "Prestige" niszczyła wybrzeża Portugalii oraz Francji.
Skutki ekologiczne katastrofy "Prestige" ocenia się na jeszcze większe niż te, do których doszło w 1989 roku u wybrzeży Alaski w katastrofie tankowca m/t "Exxon Valdez", kiedy do morza dostało się 11 milionów galonów nieprzetworzonej ropy.
Jednym z politycznych efektów katastrofy jest decyzja Unii Europejskiej o zakazie wpływania do portów państw członkowskich jednokadłubowych tankowców.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-26 08:12:39