Czytaj więcej"/> Drukuj
Lista polskich premierów w różnych okresach historii.

Premierzy Królestwa Polskiego (1916-1918)

L.p. Imię i nazwisko Okres pełnienia funkcji
1. Jan Kucharzewski 7 grudnia 1917 - 27 lutego 1918
2. Jan Kanty Steczkowski 23 października 1918 - 4 listopada 1918
3. Józef Świeżyński 23 października 1918 - 4 listopada 1918

Premierzy II Rzeczypospolitej (1918-1939)

L.p. Imię i nazwisko Okres pełnienia funkcji
1. Ignacy Daszyński (premier Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej) 6 listopada 1918 - 18 listopada 1918
2. Jędrzej Moraczewski 18 listopada 1918 - 16 stycznia 1919
3. Ignacy Paderewski 18 stycznia 1919 - 27 listopada 1919
4. Leopold Skulski 13 grudnia 1919 - 9 czerwca 1920
5. Władysław Grabski 27 czerwca 1920 - 24 lipca 1920
6. Wincenty Witos 24 lipca 1920 - 13 września 1921
7. Antoni Ponikowski 19 września 1921 - 5 marca 1922
8. Antoni Ponikowski 10 marca 1922 - 6 czerwca 1922
9. Artur Śliwiński 28 czerwca 1922 - 7 lipca 1922
10. Julian Nowak 31 lipca 1922 - 14 grudnia 1922
11. Władysław Sikorski 16 grudnia 1922 - 26 maja 1923
12. Wincenty Witos 28 maja 1923 - 14 grudnia 1923
13. Władysław Grabski 19 grudnia 1923 - 14 listopada 1925
14. Aleksander Skrzyński 20 listopada 1925 - 5 maja 1926
15. Wincenty Witos 10 maja 1926 - 14 maja 1926
16. Kazimierz Bartel 15 maja 1926 - 4 czerwca 1926
17. Kazimierz Bartel 8 czerwca 1926 - 24 września 1926
18. Kazimierz Bartel 27 września 1926 - 30 września 1926
19. Józef Piłsudski 2 października 1926 - 27 czerwca 1928
20. Kazimierz Bartel 27 czerwca 1928 - 13 kwietnia 1929
21. Kazimierz Świtalski 14 kwietnia 1929 - 7 grudnia 1929
22. Kazimierz Bartel 29 grudnia 1929 - 15 marca 1930
23. Walery Sławek 29 marca 1930 - 23 sierpnia 1930
24. Józef Piłsudski 25 sierpnia 1930 - 4 grudnia 1930
25. Walery Sławek 4 grudnia 1930 - 26 maja 1931
26. Aleksander Prystor 27 maja 1931 - 9 maja 1933
27. Janusz Jędrzejewicz 10 maja 1933 - 13 maja 1934
28. Leon Kozłowski 15 maja 1934 - 28 marca 1935
29. Walery Sławek 28 marca 1935 - 12 października 1935
30. Marian Zyndram-Kościałkowski 13 października 1935 - 15 maja 1936
31. Felicjan Sławoj-Składkowski 15 maja 1936 - 30 września 1939

Premierzy Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie (1939-1990)

L.p. Imię i nazwisko Okres pełnienia funkcji
1. Władysław Sikorski 30 września 1939 - 4 lipca 1943
2. Stanisław Mikołajczyk 14 lipca 1943 - 24 listopada 1944
3. Tomasz Arciszewski 24 listopada 1944 - czerwiec 1947
4. Tadeusz Komorowski lipiec 1947 - kwiecień 1949
5. Tadeusz Tomaszewski 7 kwietnia 1949 - 10 sierpnia 1950
6. Roman Odzierzyński 24 września 1950 - styczeń 1954
7. Jerzy Hryniewski 18 stycznia - maj 1954
8. Stanisław Mackiewicz 7 czerwca 1954 - czerwiec 1954
9. Hugon Hanke 8 sierpnia - wrzesień 1955
10. Antoni Pająk wrzesień 1955 - grudzień 1965
11. Aleksander Zawisza grudzień 1965 - czerwiec 1970
12. Zygmunt Muchniewski lipiec 1970 - 13 lipca 1972
13. Alfred Urbański 18 lipca 1972 - 2 kwietnia 1976
14. Kazimierz Sabbat 5 lipca 1976 - 1986
15. Edward Szczepanik 8 kwietnia 1986 - 22 grudnia 1990

Premierzy Polski Ludowej (1944-1989)

L.p. Imię i nazwisko Okres pełnienia funkcji
1. Edward Osóbka-Morawski 22 lipca 1944 - 8 lutego 1947
2. Józef Cyrankiewicz 8 lutego 1947 - 20 listopada 1952
3. Bolesław Bierut 21 listopada 1952 - 18 marca 1954
4. Józef Cyrankiewicz 18 marca 1954 - 23 grudnia 1970
5. Piotr Jaroszewicz 23 grudnia 1970 - 18 lutego 1980
6. Edward Babiuch 18 lutego 1980 - 24 sierpnia 1980
7. Józef Pińkowski 24 sierpnia 1980 - 11 lutego 1981
8. Wojciech Jaruzelski 11 lutego 1981 - 6 listopada 1985
9. Zbigniew Messner 6 listopada 1985 - 27 września 1988
10. Mieczysław Rakowski 27 września 1988 - 2 sierpnia 1989
11. Czesław Kiszczak (nie zdołał uformować gabinetu) 2 sierpnia 1989 - 19 sierpnia 1989
12. Tadeusz Mazowiecki (polityka „grubej kreski”) 24 sierpnia 1989 - 30 grudnia 1989

Premierzy III Rzeczypospolitej (od 1989)

L.p. Imię i nazwisko Okres pełnienia funkcji
1. Tadeusz Mazowiecki 31 grudnia 1989 - 14 grudnia 1990
2. Jan Krzysztof Bielecki 12 stycznia 1991 - 5 grudnia 1991
3. Jan Olszewski 23 grudnia 1991 - 5 kwietnia 1992
4. Waldemar Pawlak (nie zdołał uformować gabinetu) 5 czerwca 1992 - 10 lipca 1992
5. Hanna Suchocka 11 lipca 1992 - 25 października 1993
6. Waldemar Pawlak 26 października 1993 - 1 marca 1995
7. Józef Oleksy 4 marca 1995 - 26 stycznia 1996
8. Włodzimierz Cimoszewicz 5 lutego 1996 - 17 października 1997
9. Jerzy Buzek 17 października 1997 - 19 października 2001
10. Leszek Miller 19 października 2001 - 2 maja 2004
11. Marek Belka od 2 maja 2004

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-26 08:05:35