Czytaj więcej"/> Drukuj
Lista szefów rządów Francji od czasów Restauracji.
Przed konstytucją Piątej Republiki w 1959 r. nie było formalnej pozycji premiera, lecz przewodniczący rady ministrów (Président du Conseil de Ministres).

Okres od roku 1959 do chwili obecnej

Okres Premier Data objęcia urzędu Data złożenia urzędu Partia
Piąta Republika Dominique de Villepin 31 maja 2005 Unia na rzecz Ruchu Ludowego
Jean-Pierre Raffarin 6 maja 2002 31 maja 2005 Unia na rzecz Ruchu Ludowego
Lionel Jospin 3 czerwca 1997 6 maja 2002 Partia Socjalistyczna
Alain Juppé 18 maja 1995 3 czerwca 1997 Droga do republiki
Edouard Balladur 29 marca 1993 18 maja 1995 Droga do republiki
Pierre Bérégovoy 2 kwietnia 1992 29 marca 1993 Partia Socjalistyczna
Edith Cresson 15 maja 1991 2 kwietnia 1992 Partia Socjalistyczna
Michel Rocard 10 maja 1988 15 maja 1991 Partia Socjalistyczna
Jacques Chirac 20 marca 1986 10 maja 1988 Droga do republiki
Laurent Fabius 17 lipca 1984 20 marca 1986 Partia Socjalistyczna
Pierre Mauroy 21 maja 1981 17 lipca 1984 Partia Socjalistyczna
Raymond Barre 26 sierpnia 1976 21 maja 1981 Unia na rzecz Demokracji Francuskiej
Jacques Chirac 27 maja 1974 26 sierpnia 1976 Unia Demokratów na rzecz Republiki
Pierre Messmer 6 lipca 1972 27 maja 1974 Unia Demokratów na rzecz Republiki
Jacques Chaban-Delmas 20 czerwca 1969 6 lipca 1972 Unia Demokratów na rzecz Republiki
Maurice Couve de Murville 10 lipca 1968 20 czerwca 1969 Unia Demokratów na rzecz Republiki
Georges Pompidou 14 kwietnia 1962 10 lipca 1968 Unia Demokratów na rzecz Republiki
Michel Debré 8 stycznia 1959 14 kwietnia 1962 Unia Demokratów na rzecz Republiki

Okres od 1947 do 1959

Okres Premier Data objęcia urzędu Data złożenia urzędu Partia
Czwarta Republika Charles de Gaulle 1 czerwca 1958 8 stycznia 1959 Unia Demokratów na rzecz Republiki
Pierre Pflimlin 13 maja 1958 1 czerwca 1958 Ludowy Ruch Republikański
Félix Gaillard 6 listopada 1957 13 maja 1958 Radical
Maurice Bourges-Maunoury 12 czerwca 1957 6 listopada 1957 Radical
Guy Mollet 31 stycznia 1956 12 czerwca 1957 SFIO
Edgar Faure 23 lutego 1955 31 stycznia 1956 Radical
Christian Pineau 17 lutego 1955 23 lutego 1955 Radical
Pierre Mendes-France 18 czerwca 1954 17 lutego 1955 Radical
Joseph Laniel 27 czerwca 1953 18 czerwca 1954 CNIP
René majaer 8 stycznia 1953 27 czerwca 1953 Radical
Antoine Pinay 8 marca 1952 8 stycznia 1953 CNIP
Edgar Faure 20 stycznia 1952 8 marca 1952 Radical
René Pleven 11 sierpnia 1951 20 stycznia 1952 UDSR
Henri Queuille 10 marca 1951 11 sierpnia 1951 Radical
René Pleven 12 lipca 1950 10 marca 1951 UDSR
Henri Queuille 2 lipca 1950 12 lipca 1950 Radical
Georges Bidault 28 października 1949 2 lipca 1950 Ludowy Ruch Republikański
Henri Queuille 11 września 1948 28 października 1949 Radical
Robert Schuman 5 września 1948 11 września 1948 Ludowy Ruch Republikański
André Marie 26 lipca 1948 5 września 1948 Radical
Robert Schuman 24 listopada 1947 26 lipca 1948 Ludowy Ruch Republikański
Paul Ramadier 22 stycznia 1947 24 listopada 1947 SFIO

Okres od 1940 do 1947

Okres Premier Data objęcia urzędu Data złożenia urzędu Partia
Rząd Tymczasowy Léon Blum 16 grudnia 1946 16 stycznia 1947 SFIO
Georges Bidault 24 czerwca 1946 16 grudnia 1946 Ludowy Ruch Republikański
Félix Gouin 26 stycznia 1946 24 czerwca 1946 SFIO
Charles de Gaulle 3 czerwca 1944 26 stycznia 1946 Bezpartyjny
Francja Vichy Pierre Laval 18 kwietnia 1942 17 sierpnia 1944
François Darlan (wicepremier u Pétaina) 9 lutego 1941 18 kwietnia 1942
Pierre-Etienne Flandin (wicepremier u Pétaina) 13 grudnia 1940 9 lutego 1941
Pierre Laval (wicepremier u Pétaina) 11 lipca 1940 13 grudnia 1940

Okres od 1871 do 1940

Okres Premier Data objęcia urzędu Data złożenia urzędu Partia
Trzecia Republika Henri Philippe Pétain 16 czerwca 1940 11 lipca 1940
Paul Reynaud 21 marca 1940 16 czerwca 1940 PDRS
Edouard Daladier 10 kwietnia 1938 21 marca 1940 Radical
Léon Blum 13 marca 1938 10 kwietnia 1938 SFIO
Camille Chautemps 22 czerwca 1937 13 marca 1938 Radical
Léon Blum 4 czerwca 1936 22 czerwca 1937 SFIO
Albert Sarraut 24 stycznia 1936 4 czerwca 1936 Radical
Pierre Laval 7 czerwca 1935 24 stycznia 1936
Fernand Bouisson 1 czerwca 1935 7 czerwca 1935
Pierre Flandin 8 listopada 1934 1 czerwca 1935
Gaston Doumergue 9 lutego 1934 8 listopada 1934 Radical
Edouard Daladier 30 stycznia 1934 9 lutego 1934 Radical
Camille Chautemps 26 listopada 1933 30 stycznia 1934 Radical
Albert Sarraut 26 października 1933 26 listopada 1933 Radical
Edouard Daladier 31 stycznia 1933 26 października 1933 Radical
Joseph Paul-Boncour 18 grudnia 1932 31 stycznia 1933 PDRS
Edouard Herriot 3 czerwca 1932 18 grudnia 1932 Radical
André Tardieu 20 lutego 1932 3 czerwca 1932
Pierre Laval 27 stycznia 1931 20 lutego 1932
Théodore Steeg 13 grudnia 1930 27 stycznia 1931
André Tardieu 2 marca 1930 13 grudnia 1930
Camille Chautemps 21 lutego 1930 2 marca 1930 Radical
André Tardieu 2 listopada 1929 21 lutego 1930
Aristide Briand 29 lipca 1929 2 listopada 1929 PRS
Raymond Poincaré 23 lipca 1926 29 lipca 1929 PDR
Edouard Herriot 20 lipca 1926 23 lipca 1926 Radical
Aristide Briand 28 listopada 1925 20 lipca 1926 PRS
Paul Painlevé 17 kwietnia 1925 28 listopada 1925 PRS
Edouard Herriot 15 czerwca 1924 17 kwietnia 1925 Radical
Frédéric François-Marsal 8 czerwca 1924 15 czerwca 1924
Raymond Poincaré 15 stycznia 1922 8 czerwca 1924 PDR
Aristide Briand 16 stycznia 1921 15 stycznia 1922 PRS
Georges Leygues 24 września 1920 16 stycznia 1921
Alexandre Millerand 20 stycznia 1920 24 września 1920
Georges Clemenceau 16 listopada 1917 20 stycznia 1920 Radical
Paul Painlevé 12 września 1917 16 listopada 1917 PRS
Alexandre Ribot 20 marca 1917 12 września 1917
Aristide Briand 29 października 1915 20 marca 1917 PRS
René Viviani 13 czerwca 1914 29 października 1915
Alexandre Ribot 9 czerwca 1914 13 czerwca 1914
Gaston Doumergue 9 grudnia 1913 9 czerwca 1914
Louis Barthou 22 marca 1913 9 grudnia 1913
Aristide Briand 21 stycznia 1913 22 marca 1913 PRS
Raymond Poincaré 21 stycznia 1912 21 stycznia 1913 PDR
Joseph Caillaux 27 czerwca 1911 21 stycznia 1912
Ernest Monis 2 marca 1911 27 czerwca 1911
Aristide Briand 24 lipca 1909 2 marca 1911 SFIO
Georges Clemenceau 25 października 1906 24 lipca 1909 Radical
Ferdinand Sarrien 12 marca 1906 25 października 1906
Maurice Rouvier 24 stycznia 1905 12 marca 1906
Émile Combes 7 czerwca 1902 24 stycznia 1905 Radical
René Waldeck-Rousseau 22 czerwca 1899 7 czerwca 1902
Charles Dupuy 1 listopada 1898 22 czerwca 1899
Henri Brisson 28 czerwca 1898 1 listopada 1898
Jules Méline 29 kwietnia 1896 28 czerwca 1898
Léon Bourgeois 1 listopada 1895 29 kwietnia 1896
Alexandre Ribot 26 stycznia 1895 1 listopada 1895
Charles Dupuy 30 maja 1894 26 stycznia 1895
Jean Casimir-Périer 3 grudnia 1893 30 maja 1894
Charles Dupuy 4 kwietnia 1893 3 grudnia 1893
Alexandre Ribot 6 grudnia 1892 4 kwietnia 1893
Émile Loubet 27 lutego 1892 6 grudnia 1892
Charles de Freycinet 17 marca 1890 27 lutego 1892
Pierre Tirard 22 lutego 1889 17 marca 1890
Charles Floquet 3 kwietnia 1888 22 lutego 1889
Pierre Tirard 12 grudnia 1887 3 kwietnia 1888
Maurice Rouvier 30 maja 1887 12 grudnia 1887
René Goblet 16 grudnia 1886 30 maja 1887
Charles de Freycinet 7 stycznia 1886 16 grudnia 1886
Henri Brisson 6 kwietnia 1885 7 stycznia 1886
Jules Ferry 21 lutego 1883 6 kwietnia 1885
Armand Fallieres 29 stycznia 1883 21 lutego 1883
Charles Duclerc 7 sierpnia 1882 29 stycznia 1883
Charles de Freycinet 30 stycznia 1882 7 sierpnia 1882
Léon Gambetta 14 listopada 1881 30 stycznia 1882
Jules Ferry 23 września 1880 14 listopada 1881
Charles de Freycinet 28 grudnia 1879 23 września 1880
William Waddington 4 lutego 1879 28 grudnia 1879
Jules Dufaure 13 grudnia 1877 4 lutego 1879
Caietan de Grimaudet de Rochebouet 23 listopada 1877 13 grudnia 1877
Albert, duc de Broglie 17 maja 1877 23 listopada 1877
Jules Simon 12 grudnia 1876 17 maja 1877
Jules Dufaure 23 lutego 1876 12 grudnia 1876
Louis Buffet 10 marca 1875 23 lutego 1876
Ernest Courtot de Cissey 22 maja 1874 10 marca 1875
Albert, duc de Broglie 25 maja 1873 22 maja 1874
Jules Dufaure 19 lutego 1871 24 maja 1873

Okres od 1848 do 1871

Okres Premier Data objęcia urzędu Data złożenia urzędu Partia
Rząd Tymczasowy Jules Louis Trochu 4 września 1870 18 lutego 1871
Drugie Cesarstwo Charles Cousin-Montauban, Comte de Palikao 9 sierpnia 1870 4 września 1870
Émile Ollivier 2 stycznia 1870 9 sierpnia 1870
Wakat na urzędzie 1851 1870
Druga Republika Léon Faucher 10 kwietnia 1851 2 grudnia 1851
Alphonse Henri, comte d'Hautpoul 31 października 1849 10 kwietnia 1851
Odilon Barrot 20 grudnia 1848 31 października 1849
Louis-Eugene Cavaignac 28 czerwca 1848 20 grudnia 1848
Jean Arago 10 maja 1848 24 czerwca 1848
Jacques-Charles Dupont de l'Eure 24 lutego 1848 9 maja 1848

Okres od 1830 do 1848

Okres Premier Data objęcia urzędu Data złożenia urzędu Partia
Monarchia Lipcowa Adolphe Thiers 24 lutego 1848 24 lutego 1848
Louis, Comte Molé 23 lutego 1848 24 lutego 1848
François Guizot 19 września 1847 23 lutego 1848
Nicolas Jean de Dieu Soult Duc de Dalmatie 29 października 1840 19 września 1847
Adolphe Thiers 1 marca 1840 29 października 1840
Nicolas Jean de Dieu Soult Duc de Dalmatie 12 maja 1839 1 marca 1840
Louis, Comte Molé 6 września 1836 31 marca 1839
Adolphe Thiers 22 lutego 1836 6 września 1836
Victor, duc de Broglie 12 marca 1835 22 lutego 1836
Edouard Mortier, Duc de Treviso 18 listopada 1834 12 marca 1835
Hugues Maret, Duc de Bassano 10 listopada 1834 18 listopada 1834
Etienne-Maurice, Comte Gérard 18 lipca 1834 10 listopada 1834
Nicolas Jean de Dieu Soult Duc de Dalmatie 11 października 1832 18 lipca 1834
Casimir Pierre Périer 13 marca 1831 16 maja 1832
Jacques Laffitte 2 listopada 1830 13 marca 1831
Victor, duc de Broglie 13 sierpnia 1830 2 listopada 1830

Okres od 1815 do 1830

Okres Premier Data objęcia urzędu Data złożenia urzędu Partia
Dynastia Burbonów - Restauracja Jules, Prince de Polignac 8 sierpnia 1829 29 lipca 1830
Jean-Baptiste Gaye, Vicomte de Martignac 4 stycznia 1828 8 sierpnia 1829
Jean-Baptiste, Comte de Villele 14 grudnia 1821 4 stycznia 1828
Armand-Emmanuel du Plessis, Duc de Richelieu 20 lutego 1820 14 grudnia 1821
Elie, Comte Decazes 19 listopada 1819 20 lutego 1820
Jean-Joseph, Marquis Dessolles 29 grudnia 1818 19 listopada 1819
Armand-Emmanuel du Plessis, Duc de Richelieu 26 września 1815 29 grudnia 1818
Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord, Prince de Benevente 9 lipca 1815 26 września 1815

Pierwsi ministrowie królów francuskich, 1624-1791

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-26 07:28:07