Czytaj więcej"/> Drukuj
Powieszenie jest jedną z najstarszych metod wykoywania kary śmierci.
Do 1890 roku było metodą wykonywania kary śmierci w USA, jest wciąż oferowane jako alternatywa dla zastrzyku z trucizny w stanach Delaware i Waszyngton. Ta metoda jest wciąż stosowana w Japonii i niektórych państwach muzułmańskich.
Istnieje kilka sposobów wykonywania kary śmierci przez powieszenie. W USA i Wielkiej Brytanii skazany był ważony dzień przed egzekucją. Miało to na celu dobranie odpowiedniej długości stryczka, tak by śmierć nastąpiła w wyniku przerwania rdzenia kręgowego. Jeśli stryczek był zbyt długi powieszenie kończyło się dekapitacją (oderwaniem głowy), jeśli był zbyt krótki śmierć następowała przez uduszenie które następowało nawet po 45 minutach. Stryczek był również gotowany i namydlany przed egzekucją.
Skazany był umieszczany na specjalnej zapadni, na szyję zakładano pętle (stryczek) a następnie odblokowywano drzwi zapadni.
Jeśli skazany miał silnie rozwinięte mięśnie szyi, był lekki, stryczek był zbyt krótki lub źle założony, wówczas śmierć następowała przez powolne uduszenie. Podczas egzekucji często skazanym puszczały zwieracze.
Powieszenie w Polsce było wykonywane bez ważenia skazańca, na standardowej szubienicy. Skutkowało to powolną śmiercią - skazany wisiał na szubienicy minimum 40 (wg niektórych źródeł 20) minut.
Obecnie w krajach muzłmańskich wykonuje się wyrok śmierci w sposób podobny do powieszenia. Na szyi skazanego umieszczany jest stryczek, który następnie jest podnoszony przez specjalny żuraw. Egzekucje tego typu wykonywane są publicznie.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-07-02 17:03:24