Czytaj więcej"/> Drukuj
Powiat ostrzeszowski położony jest w południowej części województwa wielkopolskiego. Powierzchnia powiatu wynosi 772,37 km², zamieszkuje go 54.245 mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 70 mieszkańców na 1 km² (2004). Siedzibą starosty jest Ostrzeszów. Tablice rejestracyjne dla powiatu noszą litery POT.
Powiat ostrzeszowski
Herb powiatu ostrzeszowskiego Flaga powiatu ostrzeszowskiego
Województwo: wielkopolskie
Strona internetowa starostwa

Władze powiatu

Starostą ostrzeszowskim jest Lech Janicki (2005).

Podział administracyjny

W skład powiatu wchodzi siedem gmin.
Gminy wiejskie: Gminy miejsko-wiejskie: W obrębie powiatu ostrzeszowskiego znajdują się trzy miasta: W przeszłości prawa miejskie posiadała także Kobyla Góra.

Historia

Za początek historii powiatu można uznać moment umieszczenia w Ostrzeszowie przez Kazimierza Wielkiego, siedziby starostwa grodowego. Obszar podległy staroście ostrzeszowskiemu z czasem powiększył się także o tereny wokół Grabowa nad Prosną i Mikstatu (po likwidacji starostwa grabowskiego). Po upadku powstania listopadowego zmieniono nazwę powiatu na Schildberger Kreis. W latach 1945-1955 istaniał tu powiat kępińsko-ostrzeszowski. Ostatnia przerwa w istnieniu samodzielnego powiatu ostrzeszowskiego to lata 1975-1999.

Zamki, pałace i dwory

Kościoły i klasztory

Najciekawsze kościoły i klasztory powiatu ostrzeszowskiego:

Ratusze

Przyroda

Gospodarka

Środkowa część powiatu, z Ostrzeszowem, wchodzi w skład Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego.
Poza przemysłem, najważniejszą rolę odgrywa turystyka (Wzgórza Ostrzeszowskie) oraz rolnictwo (w dolinie Prosny) i leśnictwo.

Transport

Przez powiat przebiegają linie kolejowe: oraz drogi krajowe i wojewódzkie:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-26 07:37:30